درباره پولی شدن خدمات بیمارستانی در افغانستان چه فکر می‌کنید؟

حق نشر عکس EPA

پارلمان افغانستان اخیراً با تعدیل "قانون صحت عامه"، تصویب کرد که بخشی از خدمات درمانی در بیمارستان‌های این کشور، پولی شود. خدمات درمانی و آزمایشگاهی در بیمارستان‌های دولتی افغانستان تاکنون رایگان بوده است.

وزارت صحت (بهداشت) افغانستان پیشنهاد تعدیل قانون صحت عامه و پولی شدن بخشی از خدمات بیمارستانی را به پارلمان ارائه داده است. بر اساس این پیشنهاد، بیماران در ازای دریافت خدمات در بخش تشخیص بیماری‌ها و جراحی‌، باید پول بپردازند. این قانون تصویب شده و پس از امضا توسط رئیس جمهور، اجرایی می شود.

شما درباره این قانون چه فکر می‌کنید؟ موافق هستید که مردم برای بخشی از خدمات بیمارستانی پول بپردازند؟

سخنگوی وزارت صحت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت گرفتن پول می‌تواند خدمات بیمارستانی را بهتر و موثرتر کند و از فساد و گرفتن رشوه توسط پژشکان هم جلوگیری می‌شود.

مخالفان این تصمیم می‌گویند پولی شدن خدمات بیمارستانی بخش زیادی از مردم جامعه که در فقر به سر می‌برند، ممکن است توان پرداخت این هزینه‌ها را نداشته باشند. عده ای همچنین تغییر قانون و پولی شدن بیمارستان‌ها را مخالف قانون اساسی افغانستان می دانند که دولت را موظف به تامین "رایگان" تسهیلات پیشگیری و درمان برای همه شهروندان کرده‌است.

وزارت صحت افغانستان می‌گوید خدمات ابتدایی در بیمارستان‌های دولتی، مثل معاینه سرپایی، بهداشت کودک و مادر و واکسیناسیون همچنان رایگان باقی خواهد ماند.

به نظر شما پولی شدن خدمات مربوط به تشخیص بیماری‌ها و جراحی در بیمارستان‌های دولتی، چه مزایا یا معایبی دارد؟ آیا خوشبین هستید که پولی شدن بیمارستان‌ها، به بهبود کیفیت نظام درمانی افغانستان و بی‌نیاز شدن مردم از سفرهای پرهزینه درمانی به خارج بی‌انجامد؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.