آیا توافق هسته‌ای به بهبود رابطه ایران و غرب منجر می‌شود؟

حق نشر عکس BBC World Service

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران تاکید کرده که با وجود توافق هسته‌ای، سیاست ایران در مقابل آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد و مذاکره دوجانبه‌ای درباره مسائل دیگر با این کشور انجام نخواهد شد. او سیاست‌های آمریکا در منطقه را ۱۸۰ درجه با سیاست‌های ایران متفاوت دانسته و گفته "سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد".

همچنین باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته امیدوار است تعامل با ایران را ادامه دهد و این کشور را تشویق کند که رفتارهایش را در منطقه تغییر دهد. آقای اوباما گفته ممکن است در مورد بحران‌های عراق، سوریه یا یمن هم بتوان با ایران همکاری کرد.

آیا شما با تداوم سیاست ایران در قبال آمریکا موافقید یا فکر می کنید این سیاست باید تغییر کند؟

چقدر با این نظر آیت‌الله خامنه‌ای موافقید که سیاست های ایران و آمریکا در منطقه "۱۸۰ درجه" با هم متفاوت است؟

به نظر شما ایران و آمریکا چه منافع مشترکی در منطقه دارند؟ آیا تعامل و همکاری این دو کشور می تواند در راستای منافع ملی ایران باشد؟

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پس از اعلام توافق هسته‌ای، در نطقی تلویزیونی گفته بود: "اجرای این توافق آغاز یک امتحان است. اگر این توافق به درستی اجرا شود، می توان خشت های دیوار بی اعتمادی را یک به یک برداشت."

از سوی دیگر، دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا اگرچه تأکید کرده که توافق هسته‌ای می‌تواند "شروعی تازه" در روابط بین دو کشور باشد، گفته امضای توافق اتمی به معنای اتحاد لندن و تهران نیست و وعده داده که موضع کشورش در قبال ایران و رابطه ای که تهران با سوریه و "حمایت از تروریسم" دارد تغییری نخواهد کرد.

توافقی که هفته گذشته و در جریان مذاکرات طولانی ایران و شش قدرت جهانی به دست آمده، برخی را نسبت به بهبود رابطه ایران و غرب امیدوار کرده است.

فکر می‌کنید بی اعتمادی میان ایران و غرب چگونه می تواند برطرف شود؟

آیا این توافق می‌تواند زمینه‌ای برای حل اختلافات ایران و غرب در زمینه‌های مختلف از جمله بحران یمن و سوریه باشد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.