بحران اقتصادی و بازگشایی بانک‌های یونان؛ نظرات شما

حق نشر عکس Reuters

وضعیت اقتصاد یونان و رابطه‌ این کشور با اتحادیه اروپا چه خواهد شد؟

بانک‌های یونان که از سه هفته پیش در پی بن‌بست در مذاکرات مربوط به بحران بدهی این کشور تعطیل بوده‌اند، امروز (دوشنبه) باز شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، صف‌های طولانی در مقابل برخی از بانک‌ها ایجاد شده است.

آتن هفته قبل بر سر طرح اصلاحات اقتصادی با وام‌دهندگان بین‌المللی به توافق رسید تا در مقابل کمک نقدی دریافت کند؛ توافقی که کمک کرد یونان از خروج از حوزه یورو بپرهیزد.

در مورد بحران مالی یونان در اینجا بیشتر بخوانید.

با توجه به تازه‌ترین تحولات یونان، پیش‌بینی شما از وضعیت اقتصاد این کشور چیست؟ فکر می‌کنید چه عواملی باعث شده که وضع اقتصاد یونان به اینجا کشیده شود؟

بنا به توافقی که روز دوشنبه میان دولت یونان و حوزه یورو به امضا رسید، یونان برای دریافت وام ۸۶ میلیارد یورویی اروپا، باید اصلاحات اقتصادی سختگیرانه‌ای را به اجرا گذارد. این در حالی است که در همه‌پرسی غافلگیرکننده که روز پنج ژوئیه از سوی دولت چپگرای یونان برگزار شد، مردم یونان به قبول سیاست ریاضت اقتصادی رای منفی داده بودند. به دنبال این توافق، هزاران معترض در روز چهارشنبه، ۱۵ ژوئیه، در خیابان‌های آتن با پلیس درگیر شدند. دولت‌ جدید یونان به رهبری حزب چپگرای سیریزا با وعده لغو سیاست‌های ریاضت اقتصادی به قدرت رسیده است.

آیا شما اعتراض مردم یونان به سیاست‌های ریاضت اقتصادی را موجه می‌دانید؟ اگر ساکن یونان هستید، مشاهده شما از وضعیت کنونی مردم در این کشور چیست؟

در بحث‌هایی که بر بر سر وضعیت یونان می‌شود اتحادیه اروپا و بانک جهانی پول می‌گویند این برنامه‌های ریاضتی بهایی‌ست که یونان باید برای ۲۴۰ میلیارد یورو کمکی که از سال ۲۰۱۰ تا به حال از اتحادیه اروپا دریافت کرده است، پرداخت ‌کند. اما از سوی دیگر مردم یونان به سیاست‌های اتحادیه اروپا اعتراض دارند و می‌گویند که نمی‌خواهند دولت آنها از سوی بروکسل، مقر پارلمان اروپا، اداره شود.

کشمکش‌های وضعیت اقتصادی یونان، نگرانی‌هایی را در مورد خروج این کشوراز حوزه یورو و حتی اتحادیه اروپا ایجاد کرده است.

در مورد اوضاع اقتصادی مردم یونان در اینجا بیشتر بخوانید.

به نظر شما آیا بانک جهانی و اتحادیه اروپا حق دارند به دلیل بدهی‌های دولت یونان، در سیاست‌های اقتصاد داخلی این کشور مداخله کنند و مردم کشور را تحت فشار بگذارند؟

به نظر شما آیا احتمال خروج یونان از حوزه یورو و اتحادیه اروپا وجود دارد؟ پیامدهای چنین اتفاقی برای این کشور و کل اتحادیه اروپا چه خواهد بود؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.