مخالفت سپاه با قطعنامه شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس AP

فرمانده کل سپاه ایران با انتقاد از پیش نویس قطعنامه‌ای که در تایید توافق هسته‌ای ایران در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید، گفته است «چنین قطعنامه‌ای هیچ‌گاه مورد تایید ما نخواهد بود» زیرا به گفته او این قطعنامه برخی خطوط قرمز مهم جمهوری اسلامی را به خصوص در بحث توانمندی تسلیحاتی ایران نقض می‌کند.

به غیر از محمدعلی جعفری، تعدادی از نمایندگان مجلس ایران و برخی از روزنامه‌های نزدیک به اصولگرایان هم نسبت به این قطعنامه انتقاد کرده‌اند. طبق پیش نویس قطعنامه شورای امنیت ایران به مدت هشت سال از تولید و آزمایش «موشک‌های بالستیکی که برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی شده باشند» منع می‌شود.

شما درباره مخالفت‌ها در ایران با قطعنامه شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای چه فکر می‌کنید؟ آیا ممکن است چنین مخالفت‌هایی در اجرایی شدن توافق جامع هسته‌ای ایران تاثیر بگذارد؟ به نظر شما این نگرانی‌ها تا چه حد بجا و درست است؟

عباس عراقچی، از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران، در پاسخ به انتقادات مطرح شده در مورد محدودیت برنامه موشکی ایران گفته این بند قطعنامه الزام آور نیست و «جمهوری اسلامی ایران اساسا در برنامه‌اش فعالیت موشکی مرتبط با هسته‌ای ندارد».

با این حال منتقدان از جمله حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان معتقدند اکنون با تصویب این قطعنامه در شورای امنیت «اگر مجلس شورای اسلامی یا شورای عالی امنیت بعد از بررسی متن توافق وین به این نتیجه برسند که بخش‌هایی از آن با منافع ملی کشورمان در تعارض است و یا در آن، خطوط قرمز اعلام شده از سوی ایران رعایت نشده است، نتیجه این بررسی با عرض پوزش فقط برای ثبت در تاریخ ارزش دارد... چرا که با تصویب قطعنامه شورای امنیت و قبل از انجام این بررسی‌ها، متن توافق وین الزام‌آور شده و مفاد آن از سوی کشورمان پذیرفته شده تلقی می‌شود».

تا چه حد با منتقدانی که معتقدند اعمال محدودیت در برنامه‌های موشکی ایران منافع ملی این کشور را به خطر می‌اندازد موافقید؟ شما به عنوان یک شهروند ایرانی فکر می‌کنید در شرایط فعلی لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران مهم‌تر است یا امکان تحقیق و توسعه در برنامه موشکی این کشور؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.