آیا شما با شکار موافقید؟

حق نشر عکس AP

شکار سیسیل، شیر مشهور زیمبابوه بدست یک دندانپزشک آمریکایی موجی از واکنش‌ها را در سراسر جهان به راه انداخت.

با این اتفاق بار دیگر بحث‌ها درباره درستی یا نادرستی "شکار حفاظتی" یا "شکار تروفه" که معمولا توسط شکارچیان ثروتمند و با پرداخت مبلغ زیادی (هزاران دلار) بابت مجوز و با هدف سرگرمی یا به دست آوردن نشان افتخار و حتی رقابت انجام می‌شود، را مطرح کرده است. طرفداران این نوع شکار میگویند که درآمد هنگفت حاصل از صدور مجوز می‌تواند کمک بزرگی به مردم محلی، رونق اقتصادی و حتی حفاظت از گونه‌های جانوری باشد. اما در مقابل، مخالفان معتقدند به دلیل فساد و نبود نظارت کافی این پول‌ها خرج مردم محلی یا گونه‌های جانوری منطقه نمی‌شود و خیلی از حیواناتی که مجوز شکار آنها ممکن است صادر شود به عنوان یک جاذبه توریستی ارزش بیشتری دارند.

آیا شما موافق شکار حفاظتی هستید؟

فکر می‌کنید صدور مجوز برای شکار جانوران منحصربهفرد در مقابل دریافت مبالغ هنگفت میتواند اقدامی مثبت برای محیط زیست و حیات وحش باشد؟

در حال حاضر کشورهای درحال توسعه مختلفی در جهان، محل حضور شکارچیان قانونی و غیرقانونی خارجی هستند. سهم ایران از حضور شکارچیان زیاد نیست. سال گذشته در ایران بیش از ۵۰۰ مجوز شکار برای شکارچیان خارجی صادر شده است که بعضی بیش از بیست هزار دلار برای گرفتن این مجوزها پول پرداخته اند.

در جایی که شما زندگی می‌کنید قوانین مربوط به شکار چگونه است؟ اگر بابت شکار پولی دریافت می‌شود این پول چگونه مصرف می‌شود؟

هفته گذشته معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست ایران از تبرئه و آزادی شش محیط بان که محکوم به اعدام بوده اند، در ایران خبر داد. در سه دهه گذشته ۱۱۵ محیط‌بان ایرانی در درگیری با شکارچیان غیرقانونی کشته شده اند.

در محل زندگی شما شکار چقدر رواج دارد؟ به نظر شما وظیفه دولت در حمایت از حقوق حیوانات چیست؟ چطور باید از بروز درگیری میان محیط‌بانان و شکارچیان پیشگیری کرد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.