آیا در جامعه خود فرصت "جوانی کردن" دارید؟

حق نشر عکس AFP

سازمان ملل ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) را روز جهانی جوانان اعلام کرده و در کمپین امسال خود بر ایجاد فرصت برای مشارکت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جوانان در جوامع خود برای ساختن آینده‌ای بهتر‌ تمرکز کرده است. کارشناسان اجتماعی می گویند در خیلی از جوامع به جوانان فرصت مشارکت جدی در جامعه داده نمی‌شود.

اگر جوان هستید، چقدر امکان و فرصت مشارکت در جامعه به شما داده می‌شود؟چقدر این امکان را دارید که برای رسیدن به خواسته‌های خود تلاش ‌کنید؟به عنوان یک جوان، چقدر به آینده خود در جامعه‌ای که هستید، امیدوارید؟

از سوی دیگر جوانان در بسیاری از جوامع می‌گویند که نه تنها فرصت مشارکت در امور جدی جامعه خود را ندارند، بلکه حتی فرصت جوانی کردن هم به آنها داده نمی‌شود. به این معنا که فارغ از مشکلات زندگی روزمره بتوانند به امور تفریحی، فرهنگی و هنری برسند.

شما جوان بودن و جوانی کردن را چطور تعریف می‌کنید؟ اگر جوان هستید، چقدر جوانی می‌کنید؟آیا جامعه به شما فرصت جوانی کردن می‌دهد؟

در همه جای دنیا وضعیت جوانان نیاز به رسیدگی و برنامه‌ریزی‌های ویژه اقتصادی و سیاسی دارد تا بتوانند آموزش، مسکن و کار داشته باشند. این موضوع در جوامعی مثل ایران و افغانستان که جوانان بخش بزرگی از جمعیت را تشکیل می‌دهند، اهمیت زیادی دارد. اخیرا صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ای هشدار داده که اگر به وضعیت جوانان در افغانستان توجه نشود، این کشور با بی‌ثباتی و مشکلات اجتماعی بیشتری مواجه خواهد شد.

در جایی که شما زندگی می‌کنید مشکلات و نیازهای جوانان چیست؟فکر می کنید دولت باید چه اقداماتی برای رسیدگی به اولویت‌ها و نیازهای جوانان انجام دهد؟ در جامعه شما چه عواملی ممکن است جوانان را سرخورده یا ناامید کند؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.