بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران؛ نظرات شما

حق نشر عکس AFP

سفارت بریتانیا در تهران امروز یکشنبه، اول شهریور، بازگشایی شد. سفارت بریتانیا همزمان با سفر فیلیپ هموند، وزیر خارجه این کشور به تهران بازگشایی شد.

حدود یک ماه پیش و تقریبا چند روز پس از توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی، دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، در گفتگوی تلفنی با حسن روحانی از قصد دولتش برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران خبر داده و گفته بود توافق هسته‌ای می‌تواند "شروعی تازه" در روابط بین دو کشور باشد.

رابطه ایران و بریتانیا در سال‌های پس از انقلاب اسلامی بارها دچار تنش شده است. حدود یک سال پیش، برای نخستین بار از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷، رئیس جمهور ایران و نخست وزیر بریتانیا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با هم دیدار و مذاکره کردند.

سفارت ایران در لندن نیز همزمان بازگشایی می‌شود. رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که بازگشایی سفارتخانه ایران در لندن، با حضور محمدحسن حبیب‌الله‌زاده، کاردار سفارت ایران در بریتانیا انجام می‌شود.

به نظر شما بازگشایی سفارت‌های دو کشور و سفر وزیر خارجه بریتانیا به تهران چه تاثیری بر روابط سیاسی و اقتصادی ایران و بریتانیا خواهد داشت؟

فکر می کنید بهبود رابطه ایران و بریتانیا می تواند چه تاثیری بر جایگاه ایران در منطقه و جهان بگذارد؟

در روز ۲۹ نوامبر ۲۰۱۱، حمله گروهی از دانشجویان بسیجی به سفارت بریتانیا در تهران، به خروج کارکنان سفارت و تعطیلی سفارت بریتانیا در تهران منجر شد. بلافاصله پس از این اتفاق دیپلمات‌های ایرانی هم از بریتانیا اخراج شدند. تعطیلی سفارت دو کشور مشکلات زیادی را برای کسانی که در بریتانیا به خدمات کنسولی نیاز داشتند یا ایرانیانی که قصد دریافت ویزا و سفر به بریتانیا داشتند و خانواده‌هایشان در بریتانیا ایجاد کرده است. بریتانیا پیش از این نیز یکبار در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق و یکبار هم بر سر صدور فتوای قتل سلمان رشدی، کارکنان خود را از ایران فراخوانده و سفارت را به حالت نیمه تعطیل درآورده بود.

آیا تعطیلی سفارت بریتانیا در تهران بر کار و زندگی شما تاثیری داشته است؟ اگر تعطیلی سفارت مشکلاتی برای شما ایجاد کرده است، تجربه خودتان را با دیگران در میان بگذارید.

به نظر شما بسته شدن سفارت بریتانیا و کلا تیرگی روابط دو کشور چه پیامدهایی داشته است؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.