روز جهانی بیماری آلزایمر؛ نظرات و تجربه‌های شما

حق نشر عکس Thinkstock

بیست و یکم سپتامبر روز جهانی آلزایمر است؛ با هدف افزایش آگاهی عمومی درباره این بیماری و توجه به مشکلات مبتلایان به آن و خانواده هایشان. بیماری آلزایمر شایع‌ترین شکل بیماری دمانس یا زوال عقل است. در سراسر جهان بیش از ۴۴ میلیون نفر به بیماری دمانس مبتلا هستند و برآورد می‌شود که شمار مبتلایان تا سال ۲۰۵۰ میلادی به ۱۳۵ میلیون نفر برسد.

تجربه شما از بیماری آلزایمر چیست؟

در جایی که شما زندگی می‌کنید چقدر درباره بیماری آلزایمر اطلاع رسانی می‌شود؟

مختل شدن حافظه کوتاه مدت، فراموشی، اختلال در فعالیت‌های روزانه و افزایش اضطراب، از علایم اولیه بیماری آلزایمر است. بیمار در مراحل پیشرفته توانایی مراقبت از خود و انجام کارهای شخصی‌اش را از دست می‌دهد و در تمام ساعات شبانه روز نیاز به مراقبت و پرستاری دارد.

در ایران، معصومه صالحی، مدیرعامل انجمن آلزایمر از تعداد کم نیروهای متخصص آموزش دیده برای پرستاری از بیماران مبتلا به آلزایمر انتقاد کرده و گفته است این آموزش ها باید در دروس دانشگاهی رشته‌های مرتبط گنجانده شود.

غلامرضا حاجتی، از اعضای هیات مدیره این انجمن هم از نیاز به آموزش پنج هزار نیرو برای مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر در این کشور خبر داده و گفته است این انجمن حدود ۷۰۰ نفر مراقب را برای مراکز سالمندی کشور تربیت کرده است. او گفته که خانواده‌ بیماران مبتلا به آلزایمر به درستی نمی‌دانند که چگونه باید با بیمار رفتار کنند و "این ناآگاهی منجر به درگیری، دعوای لفظی و گاهی فیزیکی نیز می‌شود."

اگر تجربه مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر دارید، تجربه خودتان را با دیگران در میان بگذارید.

در جایی که شما زندگی میکنید چه امکاناتی برای بیماران مبتلا به آلزایمر وجود دارد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.