کشته شدن صدها زائر در مراسم حج؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس AP

در جریان برگزاری بخشی از مراسم حج در منا، صدها نفر از زائران در اثر ازدحام جمعیت کشته شده‌اند.

منابع خبری ایران گفته‌اند که ۱۳۱ زائر ایرانی در میان قربانیان این حادثه هستند. هنوز از تعداد قربانیان احتمالی افغان این حادثه اطلاعی در دسترس نیست.

همچنین علی قاضی عسگر، سرپرست حجاج ایرانی گفته است که از زمان وقوع حادثه منا سیصد و شصت و پنج زائر ایرانی به کاروان‌های خود مراجعت نکرده‌اند هرچند تاکید کرده که این معنی کشته شدن آنان نیست.

آیا شما یا اطرافیانتان در مکه حضور دارید؟ اگر در مکه حضور دارید، مشاهدات شما از این حادثه چیست؟ درباره اطلاع رسانی و مدیریت بحران این حادثه چه فکر می‌کنید؟

این دومین حادثه مرگبار در جریان مراسم حج سال جاری است. روز ١١ سپتامبر گزارش شد که در اثر سقوط یک جرثقیل در نزدیکی محل مسجد الحرام در مکه بیش از یکصد نفر کشته شده‌اند.

حضور چند صد هزار نفر برای انجام مراسم حج در گذشته نیز با حوادثی همراه بوده است.

در سال ٢٠٠٦ میلادی، بیش از ٣٦٠ زائر در هنگام اجرای مراسم رمی جمرات به خاطر ازدحام جمعیت کشته شدند، در حالیکه روز پیش از آن هم بیش از ٧٠ نفر در اثر فرو ریختن یک هتل در نزدیکی مسجدالحرام جان خود را از دست داده بودند.

ازدحام جمعیت در آخرین روز مراسم حج در سال‌های ۲۰۰۴ و ٢٠٠١ ، فشار جمعیت هنگام عبور از یک پل هوایی و ازدحام پس از آن در سال ١٩٩٨، آتش گرفتن چادر زائران در منا در سال ١٩٩٧، و ازدحام جمعیت در سال ١٩٩۴ هر کدام صدها کشته به جا گذاشتند.

بیشترین تلفات مراسم حج در چند سال اخیر به سال ١٩٩٠ تعلق دارد که فشار جمعیت هنگام عبور از یک تونل در نزدیکی اماکن مقدس مکه جان بیش از ١۴٠٠ نفر را گرفت.

گاه‌شمار حوادث مراسم حج را اینجا ببینید.

به نظر شما دلیل وقوع این حوادث در جریان مراسم حج چیست؟ اگر تا به حال در مراسم حج شرکت کرده‌اید، امکانات و تدابیر ایمنی این شهر را برای برگزاری مراسم حج چطور ارزیابی می‌کنید؟ فکر می‌کنید برای پیشگیری از حوادث مشابه چه باید کرد؟

مقامات ایران از عملکرد مقامات عربستان سعودی و مدیریت برگزاری حج انتقاد کرده‌اند. نماینده سفارت عربستان در تهران برای ارائه توضیحات در این باره به وزارت خارجه فراخوانده شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران گفته است: "امکان تردد حتی برای آمبولانس‌ها در رمی جمرات وجود ندارد که این نشان می‌دهد عربستان خود را برای چنین اتفاقی آماده نکرده است." آقای اوحدی گفته است: "دولت سعودی توان مدیریت اوضاع را ندارد."

ارزیابی شما از عملکرد عربستان سعودی برای برگزاری حج چیست؟ به نظر شما عربستان سعودی چقدر برای حوادث مشابه آمادگی دارد؟

فکر می‌کنید مقصر حادثه اخیر کیست؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.