عملکرد یکساله دولت وحدت ملی افغانستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حق نشر عکس REUTERS

سه‌شنبه هفتم میزان/ مهرماه دولت وحدت ملی افغانستان یکساله می‌شود. اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهور افغانستان که با شعار "تحول" وارد عرصه انتخابات شده بود، حدود یکسال پیش در مراسم تحلیف خود با تاکید بر "تغییر و اصلاح" همه امور در افغانستان گفته بود که مصمم است تا پاسخگوی مردم باشد.

امضای پیمان همکاری منطقه‌ای با کشورهای همسایه، تامین امنیت افغانستان، حل اختلافات سیاسی از راه گفتگو با طالبان و حزب اسلامی، فراهم کردن زندگی خوب برای نیروهای امنیتی ارتش و پلیس افغانستان، پایان دادن به سیل مهاجرت شهروندان افغانستان، توزیع شناسنامه‌های الکترونیک، اصلاح قانون انتخابات این کشور و توجه به حقوق زنان و کودکان از جمله وعده‌های آقای اشرف غنی بود که در مراسم تحلیف خود به آن اشاره کرد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان هم در این مراسم گفت که در دولت وحدت ملی متعهد هستند که بر اساس همکاری و صداقت گام های اساسی برای آینده افغانستان بردارند و "گام‌های اساسی در راه برقراری صلح، تامین امنیت، حاکمیت قانون، اصلاحات اداری اصلاحاتی در قانون اساسی از تعهدات من و آقای احمدزی است که برای آن مساعی مشترک به خرج خواهیم داد." اصلاحات شعار انتخاباتی آقای عبدالله بود.

مشروح وعده‌های رهبران دولت وحدت ملی که در مراسم تحلیفشان مطرح کردند، را اینجا بخوانید.

عملکرد یک ساله دولت را در زمینه امنیت، اقتصاد، سیاست خارجی، پروسه صلح، وضعیت زنان و اصلاح قانون انتخابات چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آیا شما شاهد "تغییر و تحول" و "اصلاحات" در زندگی خود در افغانستان بوده‌اید؟

دولت وحدت ملی پس از گفتگوهای دشوار و طولانی میان محمد اشرف‌غنی و عبدالله عبدالله دو نامزد برنده انتخابات جنجالی افغانستان با میانجی‌گری دیپلمات‌های ارشد خارجی و امضای یک توافق نامه تشکیل شد. برگزاری لویه جرگه و تعدیل قانون اساسی، اصلاح نظام انتخاباتی و توزیع شناسنامه‌های الکترونیک ، ایجاد پست ریاست اجرایی و تفکیک کابینه و شورای وزیران از جمله بندهای توافقنامه میان دو تیم انتخاباتی افغانستان بوده است.

با توجه به گذشت یک سال عملکرد رئیس جمهوری و رئیس اجرایی، آیا به نظر شما طرح تشکیل دولت وحدت ملی موفق و کارآمد بوده است؟

آقای اشرف غنی، در سخنرانی که به مناسبت عید قربان داشت گفت که در ماه‌های آینده تمرکز دولتش روی بهبود وضعیت اقتصادی خواهد بود و امیدوار است کارهای زیربنایی را که دولت وحدت ملی در ماه‌های گذشته انجام داده به بار نشیند.

پیشتر و در صد روزگی دولت وحدت ملی افغانستان، یک گروه ناظر گفته بود که از ۱۱۰ وعده‌ای که در زمینه صلح و امنیت، حکومتداری، عرصه‎های اجتماعی و فرهنگی و در زمینه اقتصادی، از سوی رهبران دولت وحدت ملی داده شده بود، فقط چهار وعده اجرا ، ۲۳ وعده در حال اجرا و به ۸۳ وعده دیگر توجهی نشده است.

به نظر شما چقدر دولت وحدت ملی در اجرای وعده‌هایش موفق بوده است؟

به نظر شما دولت وحدت ملی در چه زمینه‌هایی کارهای زیربنایی انجام داده است؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.