چقدر به 'همکاری جهانی' برای حل بحران سوریه خوشبین هستید؟

حق نشر عکس AP

رئیس جمهوری آمریکا در نشست رهبران جهان برای مقابله با تروریسم و گروه دولت اسلامی (داعش) که در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و بدون حضور ایران برگزار می‌شود گفت که شکست دادن این گروه در سوریه نیازمند رهبری جدیدی است که بتواند طیف‌های مختلف را در این کشور متحد کند. رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که برای اجرای روند گذار سیاسی در سوریه آماده همکاری با روسیه و ایران است.

آقاى اوباما گفته تعداد کشورهای عضو ائتلاف نظامی علیه داعش به ۶۳ رسیده است. رئیس جمهوری آمریکا در عین حال گفت که فقط از طریق نظامی نمی‌توان بر داعش غلبه کرد و در ‌‌نهایت باید ایدئولوژی رادیکال این گروه را شکست داد.

نظر شما در مورد نقش ایران و روسیه و همکاری احتمالی در قالب ائتلاف نظامی علیه داعش چیست؟ شما راه‌ اساسی مقابله با داعش را چه می‌دانید؟

از سوى دیگر، مسئول سیاست خارجى اتحادیه اروپا مى‌گوید گفتگوهای هسته‌ای ایران و گروه کشورهاى ١+٥ (شامل کشورهاى عضو دائم شوراى امنیت و روسیه) که به رسیدن به توافق و دست یافتن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) منجر شد، مى تواند مدل موفقی برای حل بحران‌های جهانی در چارچوبی غیر از تهدید نظامی و فرصتی برای دیپلماسی شمرده ‌شود. فدریکا موگرینی به بی‌بی‌سی فارسی گفت این اجماع در میان کشورهاى ١+٥ وجود دارد که چارچوب ایران و ۱+۵ در مورد توافق هسته‌ای ایران که دستاورد شاخصی برای جهان به ارمغان آورد، می‌تواند به همین شکل در مورد سوریه و حل بحران داعش هم مورد استفاده قرار بگیرد.

شما در مورد ایده حفظ و به کارگیری چارچوبی نظیر گفتگوهای ایران و ۱+۵ برای مذاکره بر سر سوریه چه فکر می‌کنید؟ فکر می‌کنید چقدر این مدل می‌تواند برای حل بحران سوریه و داعش موفق باشد؟

ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پ یشتر گفته بود اگر سازمان ملل تائید کند، این کشور به مواضع داعش حمله هوایی می‌کند. اما یادآوری کرده بود که آمریکا نباید خواهان کنار رفتن بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه شود. این کشور همچنین تایید کرده که به ارتش سوریه کمک می‌کند. مقامات ایران و سوریه هم، هر دو حمایت نظامی و مستشاری ایران از سوریه علیه داعش را تایید کرده‌اند. ایران بارها در مجامع بین‌المللی طرح‌های برای حل مساله سوریه ارائه داده است که وجه مشترک همه آنها حضور بشار اسد حتی به عنوان رئیس دولت انتقالی است.

در مورد آینده و نقش بشار اسد در بحران و حل بحران سوریه چه فکر می‌کنید؟ آیا بشار اسد باید در گفتگوهای احتمالی برای حل بحران سوریه و مقابله با داعش نقش داشته باشد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.