رکود در بازار سرمایه و صنعت ایران؛ نظرات و مشاهدات شما

چهار وزیر دولت ایران در نامه‌ای به حسن روحانی هشدار داده‌اند که اگر "به صورت ضرب‌الاجل و بر اساس قواعد حاکم در شرایط بحران" درباره وضعیت اقتصادی و بازار سرمایه کشور تصمیم‌گیری نکند، رکود فعلی به بحران تبدیل خواهد شد.

نویسندگان این نامه به طور خاص درباره کاهش شدید ارزش بازار سرمایه طی دو سال اخیر به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

متن کامل این نامه را اینجا در خبرگزاری مهر بخوانید

آقای طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی ساعاتی بعد از انتشار این نامه گفت، رئیس جمهور به هیئت دولت دستور داده "مسائل بازار سرمایه و بخش واقعی اقتصاد به صورت جدی مجددا مورد بررسی قرار گیرد و در صورت لزوم سیاست های جدیدی تهیه شود".

مشاهدات شما از بازار سرمایه و بورس در ایران چیست؟ اگر تولید کننده یا سرمایه‌گذار هستید و در بنگاه‌های اقتصادی کار می‌کنید، آیا حوزه کاری شما با رکود یا کم رونقی روبرو بوده است؟

بخشی از رکود بازار سرمایه در ایران به عوامل خارجی از جمله روند جهانی کاهش قیمت نفت و فلزات اساسی بستگی دارد که به تصمیم‌های دولت ایران ارتباط مستقیم ندارد. اما درباره بخشی که به سیاست‌های داخلی برمی گردد بین برخی اقتصاد دانان و حتی وزرای دولت یازدهم محل اختلاف است، از جمله اختلاف درباره کاهش ندادن نرخ پایه بهره که هرچند به کنترل تورم کمک کرده، اما باعث رکود در بازار بورس شده است. وزیر اقتصاد درباره رکود اقتصادی فعلی گفته است: "در حال حاضر مشکل بنگاه‌های اقتصادی کمبود تقاضاست اما این مشکل در سال گذشته کمبود سرمایه در گردش بوده است، بنابراین مشکلی که بنگاه های تولیدی با آن مواجه هستند، تولید نیست بلکه بحث فروش است." برخی تحلیل‌گران اقتصادی می‌گویند که بخشی از دلیل کاهش تقاضا به دلیل آن است که برخی مصرف‌کنندگان، مثلا مصرف‌کنندگان بازار خودرو، منتظر عملی شدن برجام هستند و تصور می‌کنند پس از اجرای توافق هسته‌ای نرخ بسیاری از کالاها کاهش پیدا خواهد کرد.

گزارش امیر پایور، خبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی را اینجا ببینید

به نظر شما دلایل رکود اقتصادی فعلی در بازار سرمایه و صنعت ایران چیست؟ فکر می‌کنید برای کاهش رکود ، سیاست‌های اقتصادی دولت چه تغییراتی باید بکند؟ برای نجات بازار بورس و سرمایه ایران چه باید کرد؟ آیا به نظر شما کاهش نرخ بهره بانکی چاره‌ساز است؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.