آلودگی مواد غذایی در ایران؛ مشاهدات و نظرات شما

حق نشر عکس damavandwaters.com

خبرهایی درباره آلودگی برخی فراورده‌های گوشتی و محصولات چند شرکت تولید آب آشامیدنی در ایران، بحث‌های زیادی را درباره امنیت غذایی در رسانه‌های ایران و شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

از جمله این خبرها، پلمب شرکت آب معدنی دماوند است. به گفته وزیر بهداشت ایران، محصولات دوازده شرکت تولید آب آشامیدنی در ایران "کیفیت لازم را ندارند" و شرکت آب معدنی دماوند به علت آلودگی محصولاتش به میکروب سودوموناس پلمب شده است.

آیا شما مشاهده‌ای از آلودگی آب یا مواد غذایی در ایران دارید؟ آیا تا به حال به دلیل استفاده از مواد غذایی آلوده مشکلی برای شما پیش آمده است؟

در حالی که وزرات بهداشت ایران خبر از پلمپ شرکت دماوند به دلیل آلودگی داده، مدیرکل اداره استاندارد استان تهران به رسانه‌های ایران گفته آب آشامیدنی شرکت دماوند با استاندارد ملی "منطبق" است و بررسی در آزمایشگاه‌های داخل ایران و در آزمایشگاه آکوا لب فرانسه حاکی از سلامت آب آشامیدنی شرکت دماوند بوده است. نظرات متقاوت مسئولان ایران در این باره، باعث برخی انتقادها در رسانه‌های ایران شده است.

شما چقدر به نهادهای نظارتی بر کیفیت مواد غذایی اعتماد دارید؟ انتظار شما از دولت برای ارائه مواد غذایی با کیفیت و غیرآلوده به مردم چیست؟

در ماه‌های اخیر خبرهایی مبنی بر استفاده از روغن پالم در لبنیات، طبیعی نبودن آبلیموها، وجود فلزات سنگین در مواد غذایی و آلودگی فراورده‌های گوشتی در ایران منتشر شده است.

به گفته پیام محبی، رئیس جامعه دامپزشکان، درباره برخی از این اخبار بزرگنمایی می‌شود که تبعات منفی برای برخی صنایع تولیدی خواهد داشت. آقای محبی می‌گوید به عنوان مثال اخیرا در شبکه‌های اجتماعی "جوسازی‌هایی" علیه مصرف لبنیات و شیر پاستوریزه ایجاد شد که باعث شد برخی از مردم به مصرف لبنیات سنتی آلوده سوق داده شوند.

رییس جامعه دامپزشکان، همچمنین ضمن تکذیب شایعات درباره استفاده از گوشت گربه در تولید فرآورده‌های گوشتی گفت که از مرغ‌ها در پایان دوره تخم‌گذاری برای تولید سوسیس و کالباس استفاده می‌شود.

این نوع خبرها درباره آلودگی مواد غذایی در ایران، چقدر شما را نگران می‌کند؟ در جایی که زندگی می‌کنید برای استفاده از مواد غذایی غیرآلوده و با کیفیت چقدر حق انتخاب دارید؟

به نظر شما برای اطمینان از سالم بودن مواد غذایی و پیشگیری از رواج شایعات نادرست درباره کیفیت مواد غذایی، وزارت بهداشت ایران چه باید بکند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.