آیا سخنان اخیر اکبر عبدی را نژادپرستانه می‌دانید؟

حق نشر عکس isna

بیان یک خاطره از سوی اکبر عبدی، هنرپیشه سینمای ایران در یکی از برنامه های زنده «شبکه سه» واکنش های گسترده و البته متفاوتی را در میان کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی به راه انداخته است. آقای عبدی در اشاره به یک خاطره از سفر حج چند سال پیش، صحبت هایی را در توصیف یک جوان عرب مطرح کرد که باعث شد عده ای او را به نژادپرستی متهم کنند.

در چند روز گذشته فیلم کوتاهی از این برنامه تلویزیونی به سرعت در شبکه های اجتماعی دست به دست شد. عده ای از کاربران در حمایت از اکبر عبدی، رفتار او را نشانه «غیرت ایرانی» دانستند، و حتی از دوستانشان هم خواستند که این ویدیو را همرسانی کنند. بخش عمده ای از منتقدان به نژادپرستانه بودن صحبت های آقای عبدی اعتراض داشتند و عده ای هم از بکار بردن الفاظی که شایسته طرح در رسانه های عمومی نبود ایراد گرفتند. و البته گروه دیگری هم معترض بودند که چرا در این ویدیو به «هموطنان عرب زبان» توهین شده است، که بعدا اکبر عبدی در حساب اینستاگرام خود نوشت که روی صحبت او با «وهابیون سعودی» بوده و این حرف ها را «در دفاع از ناموس و ایرانی بودن» مطرح کرده است.

برداشت شما از صحبت های اکبر عبدی در این برنامه تلویزیونی چیست؟ درباره واکنش های گسترده در شبکه های اجتماعی به این حرف های آقای عبدی چه فکر می کنید؟ از نظر شما چه زمینه هایی باعث شده که عده ای از کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی از این حرف های اکبر عبدی دفاع کنند؟

صحبت های اخیر اکبر عبدی باعث شده که عده ای از ایرانیان در شبکه های اجتماعی درباره نژادپرستی و مفهوم آن با هم بحث کنند. عده ای می گویند رفتار و گفتار نژاد پرستانه صرف نظر از اینکه توسط چه کسی و با چه قصدی مطرح می شود زشت است و نباید تحمل شود. در بسیاری از کشورهای جهان نه تنها وجدان عمومی جامعه نسبت به نژادپرستی حساس است، بلکه قوانینی هم برای مجازات رفتارهای نژادپرستانه وجود دارد.

اگر در جمعی باشید که کسی در آن حرف نژادپرستانه ای بزند واکنش شما چه خواهد بود؟ آیا در قوانین کشور شما مجازاتی برای برخورد با نژادپرستی تعریف شده است؟

در جامعه شما چقدر نسبت به رفتار و گفتار نژادپرستانه حساسیت وجود دارد؟ مردم جامعه شما چقدر با مصداق های نژادپرستی آشنایی دارند؟

فکر می کنید برای مقابله با نژادپرستی جوامع باید چه روالی را در پیش بگیرند؟ به نظر شما کاهش حساسیت جامعه نسبت به نژادپرستی و رواج آن چه تبعاتی خواهد داشت؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.