رهبر ایران: مذاکره با آمریکا ممنوع است؛ نظرات شما

حق نشر عکس khamenei.ir

آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین سخنرانی خود تاکید کرد که مذاکره با آمریکا "به خاطر ضررهای بی‌شماری که دارد و منفعتی که اصلاً ندارد"ممنوع است.

آقای خامنه‌ای به سنت همیشگی خود، ضمن تمجید از تیم مذاکره کننده، انتقادهایی را نیز مطرح می کند: "آمریکایی‌ها در جریان مذاکرات هسته‌ای "هرجا فرصت پیدا کردند یک نفوذی کردند"، هرچند "الحمدلله طرف ایرانی حواسش جمع بوده است." آیت الله خامنه ای همچنین در جریان سخنرانی خود بدون نام بردن از کسی گفت که "عده‌ای درقضیه مذاکره سهل‌انگاری و سهل‌اندیشی می‌کنند و عمق مسائل را نمی‌فهمند." مذاکره ایران با آمریکا تنها محدود به پرونده هسته ای نبوده است. خود آیت الله خامنه ای در خطبه های نماز عید فطر در روز ۲۷ تیرماه امسال گفته است: "گاهی در موارد استثنائی مثل این مورد هسته‌ای، بر اساس مصلحت، مذاکره کرده‌ایم؛ این مورد هم فقط نبوده است، قبل از این هم مواردی بوده است."

نظر شما درباره سخنان اخیر آیت الله خامنه‌ای چیست؟ به نظر شما منظور رهبر جمهوری اسلامی ایران از کسانی که در موضوع مذاکره با آمریکا سهل‌انگاری و سهل‌اندیشی می‌کنند چه کسانی است؟فکر می‌کنید مطرح کردن این سخنان در شرایط کنونی چه تبعاتی خواهد داشت؟

برخی سخنان روز چهارشنبه رهبر ایران را به طور مستقیم خطاب به حسن روحانی و دولتش و حتی آن را واکنشی به ماجرای دست دادن محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست سازمان ملل مرتبط دانستند. آقای ظریف که ساعاتی پس از اظهارات آقای خامنه‌ای برای مراسمی به دانشگاه امام صادق تهران رفته بود با شعارهای مرگ بر آمریکا گروهی از دانشجویان رو برو شد. هنگام ترک دانشگاه یک دانشجو با صدای بلند از او پرسید: "منظور صحبت‌های امروز آقا کیست؟" و وقتی پاسخی نگرفت با چند دانشجوی دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر دادند. دست دادن وزیر خارجه ایران با اوباما، انتقادهای زیادی را از سوی محافظه‌کاران به دنبال داشته است. از جمله غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، دست دادن با رئیس جمهوری آمریکا را با "جاسوسی" مقایسه کرده و گفته "بستر سازی برای دشمن" هم می‌تواند جاسوسی به حساب آید.

آقای ظریف در یک مصاحبه تأکید کرده که دست دادن او با رئیس جمهور آمریکا کاملا تصادفی بوده و از قبل برنامه ریزی نشده بود، اما در داخل ایران برای او هزینه داشته است.

نظر شما درباره انتقادهای محافظه‌کاران از دست دادن آقای ظریف با اوباما چیست؟ آیا به نظر شما آقای ظریف رفتار دیپلماتیک درستی از خود نشان داده یا آنگونه که محافظه‌کاران می‌گویند زمینه ورود "دشمن" را فراهم کرده و به "آرمان‌های انقلاب" پشت‌پا زده است؟

به نظر شما چرا محافظه‌کاران در ایران مخالف یا نگران برقراری رابطه با آمریکا هستند؟ چه فرصت‌ها و تهدیدهایی برای ایران در رابطه با آمریکا وجود دارد؟ آیا برقراری رابطه با آمریکا در راستای منافع ملی ایران است؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.