روز پذیرش توافق تاریخی هسته‌ای (برجام)؛ انتظارات و پیش بینی‌های شما

حق نشر عکس AP

یکشنبه ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) روز پذیرش رسمی توافق هسته‌ای اعلام شده که در آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) وارد مرحله اجرا می‌شود.

در برنامه جامع اقدام مشترک پیش‌بینی شده بود که توافق جامع حداکثر ۹۰ روز بعد از صدور قطعنامه شورای امنیت در تایید این توافق، واجد اثر یا به عبارتی وارد مرحله اجرا شود. عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران به نقل از هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه روز یکشنبه مصوبه‌ای را برای لغو تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه ایران اعلام خواهد کرد. فیلیپ هموند، وزیر امور خارجه بریتانیا هم در بیانیه‌ای این روز را "روزی مهم برای یک توافق تاریخی" خوانده است.

نظر شما درباره مسیری که مذاکرات هسته‌ای و برجام تا به امروز طی کرده چیست؟

تاریخ مهم بعدی در توافق هسته‌ای ایران "روز اجرا" است که در آن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعلیق، توقف یا محدود شدن بعضی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بر اساس توافق تایید می‌کند و هم‌زمان تحریم‌های هسته‌ای اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل متحد علیه تهران لغو یا تعلیق می‌شود.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران - که روز شنبه قانون مصوب مجلس برای اجرای برجام را ابلاغ کرد - امروز در سخنانی پیش‌بینی کرده است که تحریم‌ها تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی (حدود دو ماه و نیم دیگر) برداشته شود. او هفته گذشته هم گفته بود که توافق تا دو ماه دیگر اجرا خواهد شد.

آقای عراقچی هم گفته است که ایران نیز بعد از آن که از لغو تحریم‌ها اطمینان حاصل پیدا کرد، اقدامات خود را برای اجرای تعهداتش شروع می‌کند.

شما انتظار دارید چه تغییراتی در اقتصاد و سیاست ایران پس از اجرای برجام ایجاد شود؟

آیا امیدوار هستید که ایران از موقعیت بهتری در جامعه جهانی برخوردار شود و وضعیت اقتصادی در ایران بهبود یابد؟

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، می‌گوید بحث توافق هسته‌ای را باید تمام‌شده دانست، اما در عین حال گفته باید در اجرای آن مراقب بود و اعتدال را رعایت کرد. آقای جنتی گفته است: "اگر ما مقاومت نکنیم آنها پس از برجام می‌گویند که حقوق زن و مرد هم باید مساوی شود."

او در نماز جمعه تهران گفت: "به نظرم می‌آید که در جلسات عمومی دیگر نباید در مورد برجام بحث کنیم و مطلب را تمام شده بدانیم. اینکه خیر و شر بود، کم یا زیاد و یا خوب و بد بود را باید آن را تمام شده تلقی کنیم و فقط سراغ این برویم که حقی که در این برجام به ما داده شده است به ما پرداخت شود."

دبیر شورای نگهبان هشدار داده که هم ممکن است در اجرای توافق هسته‌ای مشکلاتی به وجود بیاید و هم اینکه ممکن است قدرت‌های غربی به دنبال تحمیل خواسته‌های دیگری، ورای مساله‌ هسته‌ای باشند.

برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس هم در طول جلسات بررسی برجام در مجلس، ابراز نگرانی کرده بودند که اجرای برجام باعث فراهم آوردن زمینه "نفوذ دشمن" در ایران خواهد شد.

نظر شما درباره صحبت‌های آقای جنتی چیست؟ شما چقدر امیدوارید که حقوق ملی ایران در جریان اجرای برجام رعایت شود؟

به نظر شما آیا اجرای برجام بر شرایط فرهنگی، سیاسی یا حقوق بشر ایران تاثیر خواهد گذاشت؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.