نشست 'حل بحران سوریه' در وین و نقش ایران در آن؛ نظرات شما

حق نشر عکس AP

مذاکرات بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه با حضور تعدادی از کشورهای مرتبط با این بحران روز جمعه، ۸ آبان (۳۰ اکتبر)، در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.

آمریکا، روسیه، ترکیه، عربستان سعودی و ایران به عنوان کشورهایی که بیشترین نفوذ را در حل و فصل این بحران دارند، وزیران خارجه خود را به این نشست فرستادند.

این نخستین بار بود که ایران به یک نشست بین‌المللی درباره بحران سوریه دعوت شد و در آن شرکت کرد.

در جلسات قبلی بررسی اوضاع سوریه، برخی با این استدلال که ایران صرفا بیانگر موضع بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است، حضور ایران در این جلسات را مفید نمی‌دانستند و با آن مخالفت می‌کردند. اما در مقابل، موافقان حضور ایران معتقد بودند که بدون کمک مالی و تدارکاتی جمهوری اسلامی، ادامه حکومت بشار اسد به سادگی امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل نقش ایران در حل بحران سوریه مهم است.

برگزاری نشست وین را چقدر در حل بحران سوریه موثر می‌دانید؟

به نظر شما کشورهای خارجی چقدر می‌توانند نقش موثری در حل بحران داخلی سوریه داشته باشند؟

با وجود اختلاف نظر جدی میان کشورهای شرکت کننده، مبارزه با تروریسم، حفظ حقوق مردم سوریه و برگزاری انتخابات در سوریه با نظارت سازمان ملل متحد، از جمله مواردی بود که شرکت کنندگان در نشست وین درباره آن به توافق رسیدند. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، از شرکت‌کنندگان این نشست خواسته بود تا از خود "انعطاف پذیری" لازم را برای رسیدن به یک راه حل سیاسی نشان دهند. لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، هم پس از پایان نشست با اشاره به اختلاف نظر درباره آینده بشار اسد گفت: "تا آنجا که به ما مربوط می‌شود، فکر می‌کنیم که او (بشار اسد) جایی در آینده سوریه ندارد. اما کشورهای دیگر نظر متفاوتی دارند، به ویژه ایران".

فکر می‌کنید دعوت از ایران و حضور ایران در جلسه حل بحران سوریه ،چه تاثیر و دستاوردی می‌تواند داشته باشد؟

به نظر شما ایران چگونه می‌تواند از این فرصت برای ارتقا موقعیت خود در منطقه استفاده کند؟

همزمان با نشست وین، کاخ سفید اعلام کرده که آمریکا قصد دارد حدود ۵۰ نیروی عملیاتی ویژه برای همکاری مستشاری در جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به شمال سوریه اعزام کند. از زمان آغاز حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، اولین بار است که این کشور از اعزام نیروی زمینی به سوریه خبر می‌دهد. روسیه نیز در هفته های اخیر نقش نظامی پررنگی در سوریه داشته است. همچنین در هفته‌های اخیر چندین فرمانده سپاه پاسداران ایران در سوریه کشته شده‌اند. از جمله سرتیپ حسین همدانی که در اطراف حلب و به گفته سپاه پاسداران ایران، به دست داعش کشته شده است. ایران همواره حضور نیروهای رزمی خود را در سوریه انکار می‌کند و می‌گوید که نیروهای ایرانی‌ حاضر در سوریه نقش مستشاری و آموزشی د ارند.

حضور نظامی کشورهای خارجی در سوریه چقدر می‌تواند به حل بحران یا دامن زدن به آن موثر باشد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.