به نظر شما چقدر نسبت جنسیتی برابر در مجلس و هیات دولت اهمیت دارد؟

حق نشر عکس Reuters

جاستین ترودو، نخست وزیر جدید کانادا نیمی از اعضای کابینه‌اش را از میان زنان انتخاب کرده است. هنگامی که یکی از خبرنگاران از آقای ترودو پرسید چرا تصمیم گرفته ۵۰ درصد کابینه زن باشند، او به سادگی جواب داد: "چون که در سال ۲۰۱۵ هستیم".

این اقدام نخست وزیر کانادا از یک سو با استقبال روبه رو شد، اما در مقابل گروهی هم معتقد بودند که در یک دولت کارآمد و برای اجرای برنامه هایی حتی در راستای حقوق زنان، برابری تعداد زنان و مردان عضو کابینه یا مجلس یک کشور ضرورتی ندارد و مهم توانایی افراد است. برخی هم ابراز نگرانی کرده اند که تاکید بر برابری نسبیت جنسیتی یا "تبعیض مثبت" ممکن است باعث شود شایسته سالاری در انتخاب اعضای کابینه در نظر گرفته نشود.

نظر شما درباره ترکیب جنسیتی کابینه دولت جدید کانادا چیست؟

آیا به نظر شما تعیین سهمیه جنسیتی برای برابری نسبت جنسیتی در نهادهای سیاسی، با شایسته سالاری مغایرت خواهد داشت؟

در ایران هم در حالیکه حدود چهارماه تا برگزاری انتخابات مجلس دهم مانده است، کارزاری به راه افتاده است با عنوان "کمپین تغییر چهره مردانه مجلس". نوشین احمدی خراسانی از فعالان حقوق زنان در ایران در روزنامه بهار درباره این کمپین نوشته است: "به جای آن که مانند گذشته، در انتخابات صرفاً لیست خواسته‌ها و مطالبات مان را مطرح کنیم، این بار افزون بر لیست خواسته هایمان، از لیست زنانی هم که به نوعی این خواسته‌ها را نمایندگی می‌کنند پشتیبانی می‌کنیم."

این کمپین که از هفته گذشته فعالیت رسمی خود را آغاز کرده است، در سه زمینه "من کاندیدا می‌شوم"، "٥٠ کرسی برای زنان برابری‌طلب" و "کارت قرمز برای کاندیداهای زن‌ستیز" فعالیت می‌کند.

مجلس کنونی ایران با ۲۹۰ کرسی فقط ۹ نماینده زن دارد و این یعنی فقط سه درصد که در مقایسه با مجلس بسیاری از کشورهای جهان مرتبه بسیار پایینی است.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به عملکرد ضعیف نمایندگان زن فعلی مجلس در پیگیری مطالبات زنان، از این کمپین انتقاد کرده‌اند. منتقدان می‌گویند صلاحیت زنان شایسته تایید نخواهد شد و صرف افزایش تعداد زنان نماینده کمکی به وضعیت مطالبات زنان در ایران نخواهد کرد و به این کمپین در وضعیت سیاسی فعلی ایران مفید نخواهد بود.

به تازگی لاله افتخاری، یک نماینده زن مجلس ایران گفته است که علی لاریجانی، رئیس مجلس بر افزایش کرسی زنان در مجلس آینده تاکید دارد. او گفت که آقای لاریجانی تاکید کرده که زنان "نخبه، فعال، مومن و متعهد" از تهران و سایر شهرهای کشور در انتخابات مجلس حضور یابند و تعداد کرسی‌های زنان در مجلس شورای اسلامی حداقل تا ۵۰-۴۰ نفر زیاد شود.

نظر شما درباره فعالیت "کمپین تغییر چهره مردانه مجلس" چیست؟

آیا به نظر شما در شرایط سیاسی فعلی ایران باید برای تغییر نسبت جنسیتی مجلس تلاش کرد یا فکر می‌کنید تغییر ترکیب جنسیتی مجلس تاثیر مثبتی نخواهد داشت؟

به نظر شما برقراری نسبت جنسیتی برابر در نهادهای سیاسی چقدر اهمیت دارد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.