اعتراض‌ها به طنز تلویزیونی 'فیتیله'؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس ugc

اخیرا یکی از قسمت های برنامه طنز «فیتیله» که از تلویزیون ایران پخش می‌شود، با واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی و تجمعات اعتراضی ترک زبان‌ها در برخی از شهرهای ایران روبرو شده است.

در این برنامه با لهجه و زبان ترکی نکاتی درباره مسواک زدن مطرح می‌شود که به نظر ترک زبان‌ها، توهین آمیز و مصداق 'نژاد پرستی' است. با اینکه مسئولان رادیو - تلویزیون ایران (صدا و سیما) ضمن عذرخواهی از آذری‌ها از توقف پخش این مجموعه و برکناری برخی از عوامل آن صحبت کرده‌اند، ترک زبان‌ها در شهرهای تبریز، ارومیه، زنجان و اردبیل با در دست داشتن پلاکاردهایی همچنان به آنچه تبعیض علیه ترک‌ها در رسانه ملی می‌دانند معترض اند.

یک مقام وزارت کشور ایران هم گفته است که شورای امنیت کشور به سازمان صدا و سیما در باره پخش برنامه تلویزیونی فیتیله تذکر داده است.

اگر از این تجمعات اعتراضی در هر یک از شهرهای ترک زبان ایران مشاهده ای دارید، می‌توانید در برنامه نوبت شما شرکت کنید.

فکر می‌کنید دلیل حساسیت به برنامه‌های طنزی که در آنها گاهی از لهجه قوم یا گروه خاصی از مردم ایران استفاده می‌شود چیست؟ به نظر شما سازندگان برنامه‌های طنز توجه بیشتری به ملاحظات قومی و زبانی داشته باشند، یا اقوام مختلف باید تحمل‌شان را در زمینه طنز بالا ببرند؟

آیا اقدام سازندگان برنامه تلویزیونی «فیتیله» را سهل انگارانه و نادرست می‌دانید و فکر می‌کنید اقدام تنبیهی مسئولان صدا و سیما در برکناری بعضی از درست اندرکاران بجا بوده، یا اینکه توقف برنامه «فیتیله» را مصداق نقض آزادی بیان می‌دانید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.