آیا می‌توان بدون مذاکره با طالبان به صلح در افغانستان رسید؟

حق نشر عکس

اولین دور گفت‌وگوهای صلح میان "گروه طالبان" و هیات رسمی اعزامی از سوی حکومت افغانستان در پاکستان، با حضور نمایندگان چین و آمریکا در تاریخ ۱۶ سرطان/تیر برگزار شد. اما کمتر از یک ماه پس از دور اول مذاکرات، خبر مرگ ملاعمر، رهبری جدید طالبان و تقسیم این گروه به دو شاخه رقیب، امیدها برای به نتیجه رسیدن مذاکرات را تا حدودی نقش بر آب کرده است. همزمان شاهد افزایش خشونت‌ها در افغانستان هستیم که به گفته برخی کارشناسان در افزایش روند مهاجرت از افغانستان تاثیر داشته است.

نظر شما درباره مذاکره با طالبان چیست؟ فکر می‌کنید انشعاب گروه طالبان چه تاثیری بر روند مذاکرات صلح خواهد داشت؟

آیا توقف مذاکرات صلح تاثیری بر زندگی شما گذاشته است؟

بسیاری از تحلیل‌گران می‌گویند اعتمادسازی بین کسانی که برای چند دهه در مقابل هم جنگیده‌اند می‌تواند کار بسیار سختی باشد و به اقداماتی فراتر از مذاکره نیاز است. هر دو طرف باید قدم‌هایی هر چند کوچک برای اعتمادسازی بردارند؛ از اعطای امتیازهای کوچک گرفته تا موارد مهمی چون اعلام آتش‌بس از سوی طرفین. برخی تحلیل‌گران هم می‌گویند در حال حاضر مهم‌ترین کار شروع و تداوم مذاکرات است تا خواسته‌های دو طرف مشخص شود.

بسیاری از مردم افغانستان با توجه به خشونت‌های گروه طالبان در دهه‌های گذشته، هر نوع مذاکره‌ای با طالبان را رد می‌کنند. در عین حال برخی به این نکته اشاره می‌کنند که بسیاری از جنگ‌ها و مناقشه‌های خونباری که به نظر قابل حل نبوده با مذاکره و گفت‌وگو پایان خوشی داشته؛ مثلا مذاکرات سخت و نفسگیری که به ناآرامی‌های خونبار ایرلند شمالی پایان داد.

آیا شما حاضرید با کسی که در یک گروه مسلحانه می‌جنگد و حتی ممکن است نزدیکان شما را کشته باشد دست بدهید؟ آیا فکر می‌کنید مذاکره با افرادی که علیه شما اسلحه به دست گرفته‌اند کار درستی است؟

به نظر شما مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان از چه نقطه‌ای باید آغاز شود؟ آیا زمینه مشترک یا قابل‌حلی وجود دارد که دو طرف بتوانند از آنجا مذاکرات را آغاز کنند؟

اگر شما به جای دولت افغانستان بودید چه پیشنهادی به طالبان می‌دادید؟ خط قرمزهای شما در این مذاکرات چه بود؟

آیا بدون مذاکره با طالبان می‌توان به صلح در افغانستان رسید؟

مجموعه مطالبی درباره تجربه کشورهای دیگر در برگزاری مذاکرات صلح را در صفحه ویژه" راه پر پیچ و خم صلح در افغانستان و تجربه دیگران" بخوانید.

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.