درباره واکنش‌های گسترده جهانی به حملات پاریس چه فکر می‌کنید؟

حق نشر عکس AFP

با گذشت نزدیک به دو روز از حملات مرگبار در پاریس، واکنش‌ها به این حادثه همچنان ادامه دارد. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا حملات پاریس را "اقدامی تکان‌دهنده برای به وحشت انداختن شهروندان غیرنظامی" خوانده و به شدت محکوم کرده است. مقام‌های ایران هم حملات شب گذشته پاریس را محکوم کرده و گفته‌اند جمهوری اسلامی ایران خود به عنوان قربانی تروریسم این موضوع را به شدت محکوم می‌کند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت از این اتفاق شوکه شده و تاکید کرد که بریتانیا " به هر طریقی که ممکن باشد کمک خواهد کرد".

تازه ترین واکنش‌ها و تحولات مربوط به حوادث پاریس را در سایت فارسی بی‌بی‌سی دنبال کنید.

درباره واکنش‌های جهانی به وقایع خونبار پاریس چه فکر می‌کنید؟

جمعه شب چندین حمله انتحاری و تیراندازی در نقاط مختلف مرکز پاریس، دست کم ۱۲۹ کشته و بیش از ۳۵۰ زخمی برجای گذاشت. مشروح این حادثه را می‌توانید در پوشش زند بی‌بی‌سی بخوانید. فرانسه بلافاصله پس از این حوادث مرزهای خود را به طور موقتی بست و سه روز در این کشور عزای عمومی اعلام شد. بعد از حملات جمعه شب حدود ۱۵۰۰ نیروی ارتش در پاریس مستقر شدند و از ساکنان این شهر خواسته شد که خانه‌هایشان را ترک نکنند.

تمام مدارس، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، مکان‌های ورزشی و بازارهای شهر روز شنبه ۱۴ نوامبر تعطیل بود و تمام مسابقات ورزشی آخر هفته لغو شد.

اگر در پاریس هستید مشاهدات شما از این حملات چیست؟ اگر ساکن پاریس هستید حال و حوای عمومی مردم شهر دو روز بعد از حمله چگونه است؟

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و در این بیانیه، به زبان فرانسه و عربی گفته است که "هشت نفر از برادران" با استفاده از کمربندهای انفجاری و اسلحه مناطقی در پاریس را که از پیش در نظر گرفته شده بودند هدف گرفتند. در بیانیه داعش آمده است که "جسارت توهین به پیامبر" و حملات هوایی فرانسه به قلمرو این گروه در سوریه دلیل حملات پاریس بوده است. این گروه تهدید کرده است که در آینده حملات مشابهی انجام خواهد شد.

فرانسوا اولاند هم گفته این حمله، اعلان جنگ گروه دولت اسلامی با فرانسه است.

فکر می‌کنید تاثیر چنین حمله‌ای چه خواهد بود؟

به نظر شما هدف حمله کنندگان چیست؟ این حملات چه تاثیرات و عکس‌العمل‌هایی به دنبال خواهد داشت؟

پلیس فرانسه می‌گوید تمام مردان مسلحی که در حملات شرکت داشتند کشته شدند: هفت نفر با منفجر کردن کمربند انتحاری خود و یک نفر در تیراندازی نیروهای پلیس. همچنین ۶ نفر در فرانسه و ۳ نفر در بلژیک در ارتباط با این حملات بازداشت و بازجویی شده‌اند.

شهر پاریس حدود ده ماه پیش هم شاهد حمله مسلحانه به دفتر مجله طنز شارلی ابدو و گروگانگیری در یک فروشگاه بود.

فکر می‌کنید چرا پاریس بار دیگر هدف این حملات قرار گرفته‌است؟ به نظر شما آیا این اتفاق باعث می‌شود که فرانسه سیاست‌ها و عملکرد خود را نسبت به بحران سوریه تغییر دهد یا آن‌را مانند پیش ادامه دهد؟

نشست سران گروه ۲۰ که امروز و فردا در آنتالیای ترکیه برگزار می‌شود تحت الشعاع حملات جمعه شب در پاریس قرار گرفته است. با وجودیکه فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در پی این حوادث سفر خود را به آنتالیا لغو کرده ولی مقابله با داعش به یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث در نشست گروه بیست تبدیل شده است.

آیا به نظر شما باید تاکتیک جهانی برای مقابله با داعش باید تغییر کند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.