دستگیری دانشجویان افغان به خاطر حمل پرچم داعش و طالبان؛ نظرات شما

هفته گذشته مقام‌های محلی ولایت ننگرهار افغانستان اعلام کردند که ده‌ها دانشجو را که در جریان یک راهپیمایی پرچم گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و طالبان را حمل می‌کردند بازداشت کرده‌اند. سخنگوی والی ننگرهار گفته است که دستور بازداشت این دانشجویان از سوی مقام‌های دولت مرکزی صادر شده و برخی از این دانشجویان با گروه‌های شورشی ارتباط داشته‌اند.

حمل پرچم های داعش و طالبان با واکنش‌های منفی کاربران شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های مختلف در افغانستان رو به رو شد و بسیاری خواهان بازداشت این افراد شده بودند.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان از نخستین مناطقی است که شاهد ظهور داعش در این کشور بود. در این مناطق قبلاً افراد طالبان فعال بودند، اما با ظهور گروه داعش، برخی از جنگجویان طالبان تغییر موضع داده و جذب داعش شدند.

نظر شما درباره دستگیری این دانشجویان به خاطر حمل پرچم داعش و طالبان چیست؟ آیا این دستگیری را اقدامی قانونی می‌دانید؟

در جایی که شما زندگی می‌کنید آیا شما شاهد نفوذ بنیادگرایی و ترویج افکار افراطی مانند طالبان و داعش در دانشگاه‌ها هستید؟

دانشجویان معترض پیش از این گفته بودند که فساد اداری، عدم رسیدگی به مشکلات دانشجویان و وضعیت بد خوابگاه دانشگاه ننگرهار دلیل راهپیمایی آنها و حمل پرچم طالبان و داعش بوده است.

اعتراضات دانشجویان دانشگاه ننگرهار که دلیل اصلی آن عدم رسیدگی به مشکلات آن دانشگاه بود رنگ سیاسی گرفت و جنجال زیادی ایجاد کرده است. جنجالی شدن اعتراضات دانشجویی در تعدادی از دانشگاه‌های افغانستان در مواردی باعث شده است که دولت محدودیت های بر چنین فعالیت هایی وضع کند.

آیا شما موافق نظارت دولت بر دانشگاه‌ها برای جلوگیری از ترویج بنیادگرایی هستید؟ به نظر شما مکانیسم چنین نظارتی چگونه باید باشد؟

آیا اصولاً با فعالیت سیاسی دانشجویان در دانشگاه‌ها موافقید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.