انتقاد از 'بدرفتاری و آزار و اذیت مهاجران افغان' در پاکستان؛ مشاهدات شما

حق نشر عکس Reuters

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اخیراً در گزارشی از وضعیت مهاجران افغان در پاکستان ابراز نگرانی کرده و از دولت اسلام آباد خواسته به آزار و اذیت و تهدید مهاجران توسط پلیس پایان دهد.

این سازمان مدافع حقوق بشر می‌گوید از زمان حمله سال گذشته طالبان پاکستان به مدرسه‌ای در پیشاور پاکستان، موارد بدرفتاری با مهاجران افغان در آن کشور به صورت بی‌سابقه افزایش یافته و موجب شده که بیشتر مهاجران یا به افغانستان جنگ‌زده برگردند یا در اروپا درخواست پناهندگی کنند.

اگر شما هم از مهاجران افغان در پاکستان هستید یا بستگان تان در آن کشور زندگی می‌کنند، آیا مشاهده ای از این وضعیت دارید؟

آیا رفتار دولت، پلیس یا مردم پاکستان به دنبال حمله طالبان به مدرسه پیشاور، با شما یا بستگان تان فرق کرده است؟

آژانس پناهندگان ملل متحد (UNHCR) برآورد کرده است که ۱.۵ میلیون مهاجر ثبت شده و حدود ۱ میلیون پناهجوی بدون مدرک از افغانستان در پاکستان زندگی می‌کنند. دولت پاکستان از سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که دیگر کارت اقامتی مهاجران افغان را تمدید نمی‌کند. در این فاصله دولت افغانستان بارها از پاکستان خواسته از اخراج اجباری این مهاجران خودداری کند اما تاکنون هزاران خانواده افغان مجبور به ترک پاکستان شده اند.

این نخستین بار نیست که گزارش‌هایی از بدرفتاری پلیس با مهاجران افغان در پاکستان منتشر می‌شود. در گذشته نیز برخی از مهاجران افغان در این کشور شکایت داشته اند که پلیس به اتهام همدستی با طالبان و القاعده با آنها بدرفتاری می کند.

با این وجود، کم نیستند افغان‌هایی که خاطره خوشی از کار و زندگی در پاکستان دارند و به ویژه از رفتار مردم آن کشور با مهاجران افغان ابراز رضایت می‌کنند.

تجربه شما و اطرافیان‌تان از زندگی در پاکستان چگونه است؟ رفتار دولت و مردم آن کشور با مهاجران افغان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.