موثرترین راه برای مقابله با داعش چیست؟

حق نشر عکس epa
Image caption تظاهرات در مقابل سفارت ترکیه در مسکو

هفته گذشته جت‌های جنگی ترکیه یک هواپیمای سوخوی ۲۴ روسیه را در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه سرنگون کردند. ترکیه می‌گوید که دو هواپیمای روسیه حریم هوایی این کشور را نقض کرده بودند و به هشدارهای ترکیه بی‌توجهی کردند. روسیه این ادعا را تکذیب کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بلافاصله پس از این حادثه به اینکه نفت و مواد سوختی از مناطق تحت کنترل داعش و پیکارجویان به ترکیه فرستاده می شود و آنها از این طریق تأمین مالی می شوند، اشاره کرد و گفت: "حالا هم از پشت به ما خنجر زده‌اند و هواپیمای ما را که در حال جنگ با تروریست ها بود، سرنگون کرده‌اند".

درباره اقدام ترکیه در هدف قرار دادن جنگنده روسی چه فکر می‌کنید؟

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، این اقدام ترکیه را به نفع تروریست‌ها دانست. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم آن را پیامی غلط به تروریست‌ها خواند و خواستار خویشتنداری طرفین شد.

سرنگونی جنگنده روسیه توسط ترکیه، و تیرگی روابط این دو کشور چه تاثیری می‌تواند بر مبارزه علیه داعش داشته باشد؟ نقش ترکیه را در مبارزه با داعش چگونه ارزیابی می‌کنید؟

درباره تبعات رویارویی ترکیه و روسیه در سایت بی‌بی‎‌سی فارسی بخوانید.

وزارت خارجه روسیه از شهروندانش خواسته به ترکیه سفر نکنند و اگر در این کشور هستند به روسیه بازگردند. روسیه دلیل آن را "تهدیدهای تروریستی" در ترکیه عنوان کرده است. دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه هم از برنامه دولت برای اجرای مجموعه‌ای از تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه خبر داده است. او گفت که پروژه های سرمایه گذاری به حال تعلیق در خواهد آمد و حتی ممکن است روسیه این همکاری ها را رها کند. سازمان غذای ترکیه هم کنترل مواد غذایی وارداتی از ترکیه را بالا برده است.

نظر شما درباره تحریم‌های احتمالی روسیه علیه ترکیه چیست؟ چشم انداز رابطه این دو کشور را چطور پیش‌بینی می کنید؟

به دنبال حملات مرگبار اخیر داعش در پاریس، فرانسه حملات هوایی علیه داعش را تشدید کرده است. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم گفته که کشورش تلاش برای مبارزه با داعش را بیشتر خواهد کرد. در همین حال دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در پارلمان این کشور از طرح خود برای آغاز حملات هوایی علیه نیروها و مواضع داعش در سوریه دفاع کرد.

به نظر شما تاثیر بمباران مواضع داعش تا به حال چه بوده است؟ کشورهای عضو ائتلاف علیه داعش از جمله آلمان و آمریکا می‌گویند "از تروریست‌ها" قوی‌تر هستیم. به نظر شما چرا با وجود ارتش‌های پیشرفته در این کشورها، آن‌ها نتوانسته‌اند بر داعش غلبه کنند؟

به نظر شما کشورهای جهان برای مبارزه با داعش چه باید بکنند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.