مساله گرمایش زمین تا چه حد دغدغه شماست و اصلا چقدر درباره آن می‌دانید؟

حق نشر عکس EPA

"نشست جهانی تغییرات اقلیمی" با حضور رهبران ۱۳۵ کشور جهان با هدف آهسته کردن روند گرمایش زمین از روز سی ام نوامبر به مدت ده روز در پاریس برگزار می‌شود. دانشمندان تقریبا هم نظر هستند که فعالیت های بشر باعث گرم شدن زمین شده و ادامه گرمایش زمین برای آینده بشر خطرناک است. گازهای آلاینده هایی که وارد جو زمین می‎شود مقدار خطرناکی از حرارت خورشید را در جو زمین نگه می‌دارند و آب و هوای زمین را گرم تر و گرم تر می کنند.

شما چقدر درباره مساله گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی می‌دانید؟

در جایی که شما زندگی می‌کنید چقدر در رسانه‌ها، محیط‌های آموزشی و سطح شهر درباره بحران تغییرات اقلیمی آگاهی رسانی می‌شود؟

یک روز پیش از نشست پاریس در بسیاری از شهرهای جهان راهپیمایی‌ها و تجمعاتی ترغیب مردم و دولتها به مقابله با گرمایش زمین برگزار شده است. برخی می‌گویند افکار عمومی می‌تواند با فشار بر دولت‌های خود مستلزم سرمایه گذاری بر روی انرژی های پاک و کنار گذاشتن یا دستکم کاهش بکارگیری سوخت های فسیلی مانند نفت و ذغال سنگ است.

ایران از آخرین کشورهای جهان بود که طرح داوطلبانه خود را برای کاستن از تولید گازهای مضر در هوا اعلام کرد. طبق این طرح که در آستانه اجلاس جهانی تغییرات اقلیمی در پاریس ارائه شده، ایران وعده داده است که تا ۱۵ سال آینده ۴% از تولید گازهای مضر بکاهد. اعلام طرح های داوطلبانه کشورها کمک می کند که در سند نهایی اجلاس پاریس تعهدات همه کشورها هماهنگ و گنجانده شود.

در کشوری که شما زندگی می‌کنید چه برنامه و طرح‌هایی برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای انجام می‌شود؟

آیا به نظر شما شهروندان باید برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای هزینه بدهند؟

سازمان جهانی هواشناسی، وابسته به سازمان ملل، به تازگی اعلام کرده که تابستان گذشته داغ ترین تابستان ثبت شده در تاریخ بشر بود. با وجود این به نظر می‌رسد مساله تغییرات اقلیمی کمتر از گذشته "جدی" گرفته می‌شود. نظرسنجی که به تازگی انجام شده نشان می‌دهد که کمتر از پنجاه درصد سوال شوندگان مساله تغییرات اقلیمی را معضلی "خیلی جدی" قلمداد می‌کنند که این تعداد در سال ۲۰۰۹، شامل ۶۳ درصد سوال شوندگان بوده است.

به نظر شما مساله تغییرات اقلیمی چقدر "مساله جدی" جهان امروز است؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.