زمین خواری چیست و چرا گسترش یافته است؟ مشاهدات شما

حق نشر عکس isna

در قوانين ايران برای پدیده «زمين خواري» تعريفي وجود ندارد و عنوان مجرمانه‌اي برای آن مشخص نشده است. اما تعریف عرفی زمین‌خواری، تصرف و تصاحب غیر قانونی اراضی ملی و دولتی از طریق تغییر غیر قانونی کاربری و تصرف غیرقانونی اراضی است كه معمولا از راههای پیچیده و از طریق جعل مدارک صورت مي‌گيرد. این اراضی ملی شامل کوه، دریا و کویر است. در ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی از رواج زمین‌خواری در شهرها و روستاهای مختلف ایران در رسانه‌ها منتشر شد، تا جاییکه دامنه افشاگری‌ها به رادیو و تلویزیون دولتی و صحن مجلس ایران کشید. رهبر ایران هم سال گذشته خواهان «برخورد قاطع» با موارد زمین خواری شده بود.

چه کسانی زمین‌های ایران را می‌خورند؟ گزارشی در سایت فارسی بی بی سی

آیا در جایی که شما زندگی می‌کنید گزارشی از زمین‌خواری منتشر شده است؟ عده ای می گویند حتی استفاده از «رانت اطلاعاتی» درباره طرح ها و پروژه های ساختمانی که در آینده به ارزش زمین می افزاید نوعی زمین خواری است. آیا شاهد چنین نمونه هایی از زمین خواری بوده اید؟ کسی را می شناسید که قربانی پدیده زمین خواری باشد؟

محمدرضا شاملو، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن اخیرا به موارد متعدد زمین خواری در روستاهای مازندران، تهران، فارس و همدان اشاره کرده و گفته: «هر کجا پیرامون شهرهای بزرگ و کلان شهرها نقطه خوش آب و هوایی برای گذران ایام آخر هفته وجود دارد، تخلف هم انجام می شود». این مقام مسئول نقطه آغاز زمین خواری را افراد بانفوذ دولتی می داند که تصور می‌کنند از حاشیه امن برخورداند. چندی پیش افشا شدن زمین‌خواری گسترده در اراضی گردنه حیران در شمال‌غرب ایران هم خبرساز شد که به گفته مسئولان به دلیل واقع شدن در حد فاصل دو استان، از آن «غفلت شده بود».

به نظر شما دلیل شکل گیری پدیده زمین خواری در ایران چیست و چرا تا این حد گسترده شده است؟ فکر می کنید رواج زمین خواری چه تبعات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را به همراه دارد؟ در این زمینه قانون را مقصر می‌دانید یا مجری قانون و دستگاه‌های نظارتی را؟

برخی از کارشناسان معتقدند فقدان سازمانی که مسئول مستقیم برخورد با زمین‌خواری باشد، از عوامل دیگر رواج این پدیده است. در حال حاضر استانداری ها پیگیر پرونده های «زمین‌خواری» هستند که در عمل به جریمه نقدی متخلفان اکتفا می‌کنند. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور اخیرا در دستورالعملی به وزرای جهادکشاورزی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، خواستار مقابله و برخورد جدی این وزارتخانه ها با پدیده زمین خواری شده است.

شما راه‌ برخورد با متخلفان و جلوگیری از زمین‌خواری را چه می‌دانید؟ آیا جریمه نقدی متخلفان می تواند جلوی رشد این پدیده را بگیرد؟ به غیر از نهادهای حکومتی نقش مردم در این زمینه چیست؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.