توافق ترکیه و اروپا برای کاهش ورود پناهجویان به اروپا؛ نظرات شما

حق نشر عکس AP

زمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرده است که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۷۲۰ هزار پناه‌جو از سواحل یونان به اروپا رسیده‌اند که بیشتر آنان از ترکیه گذشته‌اند.

خیلی از این پناه‌جویان از بحران‌های جاری در سوریه، عراق و افغانستان گریخته‌اند. همچنین در میان آنها پناه‌جویانی از ایران و پاکستان هم وجود دارند که تعدادی از آنها در مرز مقدونیه از ورود به کشورهای اروپای غربی منع شده اند و ممکن است به کشورهای خود بازگردانده شوند.

کشورهای اروپایی با سخت گیری در خصوص ورود مهاجران به خاک خود، عمدتا کسانی را راه می دهند که از کشورهای جنگ زده و از شرایط بحرانی گریخته باشند. برخی از این کشورها پناه‌جویانی که از مناطق غیر جنگی راهی اروپا شده اند را "مهاجران اقتصادی" می دانند و از پذیرش آنها خودداری می کنند.

به نظر شما آیا کشورهای اروپایی باید پناهجویان را بر اساس ملیت آنها به عنوان پناهجو بپذیرند یا فکر می کنید این افراد فارغ از کشوری که از آن می آیند، حق دارند به عنوان پناهنده وارد اروپا شوند؟

آیا با اولویت بندی پناه‌جویان برای ورود به اروپا، طوری که اولویت با پناهجویان کشورهای جنگ زده باشد، موافقید؟

اگر خود شما از پناه‌جویانی هستید که راهی اروپا شده اید، تجربه خود را با دیگران در میان بگذارید.

خیلی از این پناه‌جویان پیش از عزیمت به سوی اروپا، در اردوگاه‌های پناه‌جویان در ترکیه اقامت کرده‌اند. ترکیه و اتحادیه اروپا به تازگی برای کند کردن جریان مهاجران، به توافقی رسیده‌اند که بر اساس آن، ترکیه سه میلیارد یورو و برخی مشوق‌های سیاسی دریافت می‌کند تا در ازای آن، کنترل مرزهایش را افزایش دهد و پناه‌جویان کنونی را در خاک خود نگه دارد.

از جمله مشوق‌های سیاسی این که گفت‌وگوها درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سر گرفته شود و همچنین شهروندان ترکیه بتوانند بدون ویزا به کشورهای منطقه شنگن در اروپا سفر کنند.

سه میلیارد یورو که اروپا پذیرفته است به ترکیه بدهد، قرار است برای آوارگان سوری در ترکیه خرج شود. ترکیه می‌گوید تاکنون ۸ میلیارد دلار (حدود ۷ و نیم میلیارد یورو) به این منظور هزینه کرده است.

فکر می کنید تأثیر توافق ترکیه و اروپا برای کند کردن روند مهاجرت به اروپا چه خواهد بود؟ آیا این توافق می تواند تعداد پناهجویان را کاهش دهد؟

از نگاه شما آیا کشورهای اروپایی اساسا وظیفه ای در قبال پناهجویانی که از مسیرهای پرخطر خود را به مرزهای آنان می رسانند، دارند؟

یک روز پس از این توافق، ترکیه حدود ۱۳۰۰ مهاجر که ادعا می شود مقصدشان یونان بوده است را بازداشت کرده است. افراد بازداشتی به یک مرکز استرداد فرستاده شده اند تا از آنجا به کشورهایشان بازپس فرستاده شوند. گروه عفو بین الملل در بیانیه ای گفته که این اقدام "غیرقانونی و خلاف وجدان است."

درباره عملکردی که ترکیه تاکنون در برخورد با موج مهاجران و کنترل آن داشته است، چه فکر می کنید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.