"حذف علوم انسانی" از مدارس دولتی تهران؛ نظرات شما

حق نشر عکس Getty

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفته از سال تحصیلی آینده، مدرسه‌های عادی دولتی نمی‌توانند از دانش آموزان در رشته ادبیات و علوم انسانی ثبت نام کنند و این دانش آموزان باید به مدارس فرهنگ مراجعه کنند.

به گفته اسفندیار چاربند، در حال حاضر حدود ۱۲ مدرسه فرهنگ در سطح شهر تهران وجود دارد، اما تلاش خواهد شد تا سال دیگر ۱۲ مدرسه دیگر راه اندازی شود تا هر منطقه آموزشی تهران یک دبیرستان فرهنگ داشته باشد.

نظر شما درباره حذف رشته علوم انسانی از مدارس عادی دولتی چیست؟ آیا به نظر شما ۲۴ مدرسه مخصوص علوم انسانی در شهر تهران جوابگوی تعداد متقاضیان این رشته خواهد بود؟ آیا شما با جداسازی مدارس بر اساس رشته‌های تحصیلی موافقید؟

مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران گفته است ورود به مدارس فرهنگ آسان نخواهد بود و به همین دلیل تنها "استعدادهای برتر" می‌توانند در رشته‌ علوم انسانی تحصیل کنند.

به گفته آقای چاربند، بر اساس سند تحول بنیادین، ارتقای "کیفیت" آموزش علوم انسانی به جای "کمیت" در اولویت قرار گرفته است. به همین دلیل با شناسایی "استعدادهای" برتر در زمینه علوم انسانی، هدایت آنها به ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی در مدارس فرهنگ، و تقویت این مدارس، کیفیت علوم انسانی بهتر خواهد شد.

برخی کارشناسان معتقدند به صورت سنتی این ذهنیت در ایران وجود داشته که بخش زیادی از دانش آموزانی که در دبیرستان رشته علوم انسانی را انتخاب می‌کنند، کسانی بوده‌اند که شانسی در رشته ریاضی یا تجربی نداشته‌اند و همین موضوع باعث شده دانش‌آموزانی که وضعیت تحصیلی خوبی ندارند از روی اجبار به این رشته روی بیاورند و در نتیجه باعث پایین آمدن سطح علمی علوم انسانی در مدارس بشوند.

آیا به نظر شما شناسایی "استعدادهای برتر" در زمینه علوم انسانی و هدایت آنها به سمت تحصیل در مدارس فرهنگ، به بالا بردن کیفیت علوم انسانی در ایران کمک خواهد کرد؟

اگر تجربه تحصیل در رشته علوم انسانی در مدارس ایران را داشتید، کیفیت آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اگر تجربه تحصیل در مدارس فرهنگ را داشته‌اید، کیفیت این مدارس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به نظر شما حفظ شکل فعلی تحصیل در رشته علوم انسانی مفیدتر خواهد بود، یا حذف آن؟

رهبر ایران در سال‌های گذشته چندین بار از وضعیت علوم انسانی در ایران انتقاد کرده و خواستار اسلامی شدن این رشته در ایران شده است. در دوره ریاست جمهوری اسلامی محمود احمدی‌نژاد، مواد درسی علوم انسانی در دانشگاه‌ها به طور گسترده مورد بازنگری قرار گرفت که انتقادهای گسترده‌ای را هم به دنبال داشت. در عین حال سال گذشته حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته بود "اسلامی کردن علوم انسانی به این مفهوم نیست که دانش بشری را در بخش علوم انسانی کنار بگذاریم. ممکن است ما به بخشی از علوم انسانی نقد داشته باشیم که با آموزه‌های اسلامی ما منطبق نیست، اما باید علم را نقد کنیم، نه حذف. اشکال ما این است که می‌خواهیم بخشی از علم را حذف کنیم."

نظر شما درباره نگاه مقامات ایران به علوم انسانی در ایران چیست؟ به نظر شما تغییرات سال‌های اخیر در رشته‌ علوم انسانی در دانشگاه‌ها، و حذف رشته علوم انسانی از مدارس دولتی، چه تاثیری بر وضعیت این رشته در ایران خواهد داشت؟

فکر می‌کنید رشته علوم انسانی چقدر برای ایران اهمیت دارد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.