مقابله با آلودگی هوا وظیفه چه کسی است؟

حق نشر عکس ugc

شدت آلودگی هوای تهران باعث شد که جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای این شهر روز شنبه ۲۸ آذر تشکیل شود و اورژانس تهران به حالت آماده باش در آید.

در نشست کمیته اظطرار آلودگی هوای تهران که در محل استانداری این شهر تشکیل شده موضوع تعطیلی یک هفته‌ای معادن شن و ماسه و صنایع آلاینده دراین استان تصویب شد. بر اساس مصوبه این کمیته همچنین تمامی مسابقات ورزشی رسمی و غیر رسمی، برنامه ورزش صبحگاهی در پارک‌ها و زنگ ورزش مدارس تهران در فضای باز لغو شده است.

وزارت آموزش و پرورش هم اعلام کرد که تمام مدارس شهر تهران روز یکشنبه (۲۹ آذر ماه) به دلیل آلودگی هوا تعطیل است. علاوه بر تهران خبرها حاکی از آلودگی هوای سایر شهرهای ایران از جمله اصفهان و اراک است.

مشاهده شما از آلودگی هوای تهران چیست؟ آیا آلودگی هوا شما را نگران می‌کند؟ این آلودگی چه تأثیری بر زندگی شخصی داشته است؟

آیا تعطیل کردن موقتی مدارس و همچنین کارخانه‌ها می‌تواند راه حل مناسبی برای این مشکل باشد؟

سال‌هاست که مساله آلودگی هوای تهران سلامت شهروندان این شهر را تهدید می‌کند. آلودگی هوا در روزهای سر زمستان به دلیل وقوع پدیده وارونگی هوا بیشتر می‌شود. وجود کارخانه‌ها در نزدیکی شهر، استفاده از خودروها و سوخت غیراستاندارد، وضعیت جغرافیایی و استفاده از وسایل نقلیه شخصی از مهم ترین علل آلودگی هوای این شهر عنوان شده است.

به نظر شما برای کاهش آلودگی هوا چه باید کرد؟

شما به عنوان یک شهروند فکر می‌کنید چگونه می‌توانید در کم کردن میزان آلودگی هوا موثر باشید؟

سازمان محیط زیست ایران می‌گوید که حذف بنزین پتروشیمی، توزیع سوخت استاندارد و تولید خودروهایی با استاندارد یورو۴ از جمله اقداماتی است که این سازمان برای کاهش آلودگی هوا انجام داده است. اما برخی اقدامات دولت را برای مقابله با مساله آلودگی هوا که به طور مستقیم سلامت شهروندان را تهدید می کند کافی نمی دانند. از جمله ابوالفضل قناعتی، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران گفته است که اگر سازمان‌های دولتی درصدی از اعتبارات خودشان را در راستای کاهش آلودگی هوا اختصاص می‌دادند تهران اکنون در وضعیت هشدار قرار نداشت.

او همچنین از طرح پرداخت "وام ۲۵ میلیونی خرید خودرو" انتقاد کرد و گفت که انتظار می‌رفت که این پول به توسعه حمل و نقل عمومی تزریق شود ولی این پول صرف خرید خودرو شده است.

به نظر شما اقدامات دولت چقدر در راستای کم کردن آلودگی هوا ثمربخش بوده است؟

اگر از آلودگی هوای شهرتان عکس یا فیلمی دارید، می توانید تصاویر خود را برای ما ایمیل کنید.

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.