چرا ۶۰ درصد از اقتصاد ایران مالیات پرداخت نمی کند؟

حق نشر عکس

رئیس کل پیشین سازمان امور مالیاتی ایران حدود ده روز پس از استعفا اعلام کرده که ۶۰ درصد از اقتصاد ایران مالیات پرداخت نمی‌کنند. به گفته علی عسگری " ۴۰ درصد کل اقتصاد کشور از مالیات معاف هستند و ۲۰ درصد اقتصاد نیز مربوط به فعالیت زیرزمینی است که مالیات پرداخت نمی‌کنند." در سال گذشته مجلس ایران در مصوبه‌ای نهادهای زیر نظر رهبری و نیروهای مسلح را ملزم به پرداخت مالیات مستقیم کرد اما برای تامین نظر شورای نگهبان، اخذ مالیات از نهادهایی مانند آستان قدس رضوی و بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح و ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان را "مشروط به اذن ولی‌فقیه" کرد.

اگر از اصناف و تولیدکنندگان، کارمندان دولتی و یا مشاغل آزاد هستید نظرتان در مورد مالیات پرداختی شهروندان و خدمات متقابل دولتی چیست؟ چرا بعضی از افراد و سازمانها مالیات بر درآمد را پرداخت نمی کنند؟ راه حل ایجاد نظم مالیاتی چیست؟

هفت سال پس از تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده، هنوز بعضی از اصناف در مخالفت با این قانون دست به اعتراض و اعتصاب می‌زنند. طبق این قانون، توزیع کنندگان و تولیدکنندگان عمده کالا‌ها و خدمات مصرفی باید در فاکتور فروش کالا به مصرف‏کننده نهایی، سه درصد مالیات از مشتری دریافت کنند. از آن سو، اعتراض اصناف این است که با اجرای قانون سه درصد ارزش افزوده، قیمت نهایی کالا و خدماتی که به مشتری ارائه می‌دهند گران‌‌تر شده که در ‌‌نهایت منجر به کاهش قدرت خرید مشتری و کسادی بازار خواهد شد.

نظر شما در مورد قانون مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ چه تاثیری بر میزان خرید و فروش و ارائه خدمات در اصناف در ایران گذاشته است؟

علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در اجلاس سازمان امور مالیاتی بر نقش مالیات در اصلاحات ساختاری ایران و نقش آن در "اقتصاد مقاومتی" تاکید کرده و از آن به عنوان "اهرمی برای مقابله با نوسانات خارجی و تحریم‌"ها یاد کرده بود. "اقتصاد مقاومتی" اصطلاحی است که رهبر ایران در مورد سیاست‌های اقتصادی ایران در زمان تحریم‌ها، از جمله "جدا کردن اقتصاد از نفت" در سخنرانی‌هایش به کار می‌برد. عزت‌الله یوسفیان نماینده آمل در مجلس هم درآمدهای کلان نفتی بدون ضابطه را منشا فسادهای اقتصادی در ایران عنوان کرده بود.

آیا جدا کردن اقتصاد ایران از نفت و اداره امور از جمله با مالیات شهروندان ممکن است؟ مشاهده شما از فسادهای اقتصادی و مالیاتی چیست؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.