تعریف شما از نظارت بر رهبر ایران چیست؟

حق نشر عکس bbc

از چند روز پیش ثبت نام از داوطلبان نامزدی در انتحابات مجلس خبرگان رهبری در ایران آغاز شده است. امروز حسن روحانی، رییس جمهوری ایران هم در محل ثبت نام حاضر شد و خود را داوطلب نامزدی خبرگان کرد. آقای روحانی گفته «مجلس خبرگان برای روز مباداست» و «این آمادگی برای ثبات سیاسی کشور بسیار مهم است». ثبت نام حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی، رهبر پیشین ایران هم مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

شما درباره ثبت نام چهره هایی مثل حسن خمینی و حسن روحانی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری چه فکر می کنید؟ به نظر شما این دوره از انتخابات مجلس خبرگان رهبری از چه اهمیتی برخوردار است؟

یکی از موضوعاتی که در روزهای اخیر در حاشیه ثبت نام انتخابات مجلس خبرگان، محل بحث و اختلاف نظر بین چهره های سیاسی شده، موضوع حیطه وظایف و مسئولیت های این مجلس است. برخی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی که آمادگی خود را برای نامزدی در این دور از انتخابات مجلس خبرگان هم اعلام کرده می گویند خبرگان وظیفه دارد بر عملکرد رهبر و نهادهای زیر نظر او نظارت داشته باشند. اما صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه در پاسخ گفته که «در قانون اساسی چیزی به نام نظارت بر رهبری نداریم» و در عمل وظیفه این نهاد را شناسایی و تشخیص دارا بودن شرایط رهبری دانسته و گفته از این نظر تشخیص با نظارت فرق دارد. این موضوع باعث شده اختلاف نظرهایی درباره تفسیر اصل ۱۱۱ قانون اساسی ایجاد شود.

به نظر شما مجلس خبرگان طبق قانون باید بر عملکرد رهبری و نهادهای زیر نظر او نظارت داشته باشد یا تنها باید وظیفه انتخاب رهبر را داشته باشد؟ تعریف شما از نظارت چیست و فکر می کنید محدوده چنین نظارتی بر نهاد رهبری تا کجا باید تعریف شود؟ اصولا فکر می کنید که رهبر جمهوری اسلامی باید پاسخگوی کسی باشد یا با توجه به جایگاه فقهی و مرجعیت اش نیازی نیست که درباره عملکرد به کسی پاسخ دهد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.