درباره پیشروی‌های طالبان در هلمند چه فکر می‌کنید؟

دولت افغانستان می‌گوید ده‌ها کماندوی ارتش برای کمک به نیروهای محاصره شده دولتی به ولسوالی سنگین ولایت هلمند اعزام شده‌اند. این ولایت در روزهای گذشته شاهد پیشروی‌های شبه نظامیان وابسته به گروه شورشی طالبان بوده است. طالبان ادعا می‌کنند مرکز ولسوالی سنگین را در کنترل دارند، ادعایی که دولت افغانستان رد می‌کند.

نظر شما درباره پیشروی‌های اخیر طالبان در هلمند چیست؟

فکر می‌کنید با وجود اینکه تصور می‌شد فصل جنگی طالبان به پایان رسیده، چرا همچنان شاهد پیشروی های این گروه هستیم؟

درگیری طالبان و نیروهای دولتی در هلمند از حدود یک هفته پیش شدت گرفت، اما توجه‌ها زمانی به وضعیت این ولایت جلب شد که معاون والی هلمند نامه سرگشاده‌ای در صفحه فیسبوکش خطاب به رئیس جمهور افغانستان نوشت و گفت ولسوالی سنگین در آستانه سقوط قرار دارد. محمد جان رسول، از عدم پشتیبانی مقام‌ها در مرکز انتقاد کرد و از محمد اشرف غنی خواست هر چه زودتر برای نجات سنگین اقدام کند.

شما درباره عملکرد دولت افغانستان در برخورد با ناآرامی های هلمند چه فکر می‌کنید؟

ولایت هلمند که بیشترین خشخاش جهان را تولید می‌کند، در گذشته از مراکز عمده فعالیت گروه طالبان بود. نیروهای بریتانیایی تحت فرمان ناتو تا ماه اکتبر سال گذشته در عملیات مبارزه با شورشیان در این ولایت مشارکت داشتند و پس از آن، تامین امنیت در هلمند را به نیروهای افغان سپردند. اکنون و با بالا گرفتن درگیری ها در هلمند، شماری از نیروهای بریتانیایی برای کمک به سربازان افغان به هلمند بازگشته‌اند.

شما درباره اهمیت ولایت هلمند برای افغانستان و همچنین طالبان چه فکر می‌کنید؟ چرا طالبان هنوز در این ولایت فعال‌اند؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.