قطع رابطه دیپلماتیک عربستان با ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس TASNIM

عربستان سعودی در واکنش به حمله به سفارتخانه و کنسولگری‌ این کشور در تهران و مشهد، اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع می کند. وزیر خارجه عربستان سعودی در ساعات پایانی یکشنبه سوم دسامبر (۱۳ دی ماه) اعلام کرد که دیپلمات‌های ایرانی ۴۸ ساعت وقت دارند که خاک عربستان را ترک کنند.

معاون وزارت خارجه ایران در واکنش گفته است که عربستان با این اقدام نمی تواند بر اعدام روحانی شیعه شیخ نمر "سرپوش بگذارد". حسن روحانی حمله به سفارت عربستان را محکوم کرده بود و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور تصمیم عربستان بر قطع روابط را "عجولانه" خواند.

مقامات ایران عنوان کرده‌اند که وقتی از لحاظ حقوقی هیچ ارتباط دیپلماتیکی با عربستان وجود نداشته باشد "تعهدات عربستان در برابر اتباع ایرانی و اعزام به حج هم خود به خود لغو می‌شود." اما رئیس سازمان حج و زیارت در بیانیه‌ای تعیین تکلیف حج تمتع را به نظر رهبر، دولت و با در نظر گرفتن مسائل شرعی موکول کرد. آخرین خبرها حاکی از آن است یک روز پس از قطع رابطه عربستان با ایران دولت بحرین و سودان هم اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع می‌کنند. امارات متحده عربی هم سطح روابط خود با ایران را کاهش داده است.

درباره قطع رابطه عربستان با ایران چه فکر می‌کنید؟ این اقدام چه تاثیری بر روابط ایران و عربستان با دیگر کشورهای منطقه و جهان می‌گذارد؟

لغو احتمالی حج چه تبعات اجتماعی، مذهبی و سیاسی برای ایرانیان خواهد داشت؟

حق نشر عکس

ایران و عربستان به جز بازه‌های زمانی مشخصی تاریخچه‌ای طولانی از التهاب و تیرگی روابط را به دوش می‌کشند. اسناد محرمانه منتشر شده در سایت ویکی لیکس نشان می‌دهد که قبل از رسیدن به توافق هسته‌ای میان ایران و غرب، مقامات عربستان بارها آمریکا را به "کوبیدن سر مار" ترغیب کرده بودند. التهاب روابط دو کشور پس از حادثه منا و نقش دو دولت در جنگ داخلی یمن که از آن به عنوان جنگ نیابتی ایران و عربستان یاد می‌شود به اوج رسیده بود. در مورد تاریخچه رابطه دو کشور بیشتر بدانید:

از کشتار مکه تا اعدام شیخ نمر؛ تنش‌‌های تاریخی ایران و عربستان

رابطه ایران و عربستان؛ دوستی‌های گذرا، خصومت‌های ماندگار

به نظر شما رابطه با عربستان تابه حال چه منافع و مضراتی برای ایران داشته؟ پیش‌بینی شما از رقابت‌های سیاسی دو کشور ایران و عربستان در عرصه‌هایی نظیر نفت و مسائل نظامی چیست؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.