بیکاری 'نگرانی عمده' افغان‌هاست؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس AFP

"جوانان در افغانستان بیشتر نگران وضعیت بد اقتصادی و بیکاری هستند تا وضعیت سیاسی و امنیتی"؛ این نتیجه پژوهش یک نهاد بین المللی در افغانستان است.

موسسه "دموکراسی بین‌الملل" طی شش ماه و براساس مصاحبه با چهار هزار جوان شهری و روستایی در ۳۴ ولایت افغانستان به تازگی گزارشی منتشر کرده است. ۸۲ درصد جوانان سوال شونده، بیکاری را مشکل عمده خود دانستند.

این نتایج درحالی اعلام می‌شود که نظرسنجی دیگری که چند ماه پیش انجام شده بود نشان می‌داد که ناامنی در رتبه اول نگرانی های جامعه افغانستان بوده و پس از آن، مساله بیکاری و فساد اداری قرار داشته است.

براساس آمارهای تخمینی، بیش از ۶۰ درصد جمعیت افغانستان را جوانان تشکیل می‌دهند.

شما درباره نتایج نظرسنجی اخیر چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما چرا ۱۴ سال پس از سرنگونی طالبان، هنوز بیکاری مشکل عمده جوانان افغانستان است؟

وضعیت اشتغال شما و نزدیکان‌تان چگونه است؟ جوانان برای یافتن کار با چه مشکلاتی رو به رو هستند؟

فکر می‌کنید بیکاری جوانان، چه پیامدهایی برای افغانستان دارد؟

اشتغال‌زایی از اولیت‌های عنوان شده در برنامه دولت وحدت ملی بوده است. اما در نظرسنجی موسسه دموکراسی بین‌الملل، حدود ۳۸ تا ۴۴ درصد جوانان پاسخ دهنده گفته‌اند که به پارلمان، حکومت، رئیس جمهور و رئیس اجرایی دولت افغانستان اعتماد ندارند.

حدود دو ماه پیش محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، از آغاز برنامه ملی اشتغال‌زایی دراین کشور خبر داده و گفته بود استخدام هزاران نفر در بخش پاکسازی شهرها، فراهم سازی کار برای آموزش دیدگان حرفه‌ها، آغاز کار پروژه‌های شهرسازی و خانه‌سازی و تولید برق از طریق ساخت سد، از پروژه‌های برنامه اشتغال‌زایی اوست.

این در حالی است که تشدید جنگ در این اواخر تاثیر منفی بر سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در افغانستان داشته است.

نظر شما درباره برنامه های اشتغال‌زایی دولت چیست؟ چه گام‌هایی برای اشتغال‌زایی در سال‌های اخیر برداشته شده و فکر می‌کنید اولویت دولت برای رفع مشکل بیکاری جوانان چه باید باشد؟

۴۰ درصد سوال جوانان سوال شونده در این نظرسنجی گفته‌اند که در تلاش برای رسیدن به زندگی بهتر، ترجیح می‌دهند از افغانستان خارج شوند. افغانستان اکنون با موج گسترده از مهاجرت مردم این کشور روبه‌رو است.

به تازگی صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان اعلام کرد که براساس اعلام کمیساریای عالی سازمان ملل، در سالجاری ۱۴۶ هزار مهاجر افغان وارد اروپا شده‌اند.

نظر شما درباره جوانان افغان که به امید زندگی بهتر مهاجرت را انتخاب می‌کنند چیست؟

فکر می‌کنید افزایش مهاجرت چه پیامدهایی خواهد داشت؟

به نظر شما دولت افغانستان باید برای مقابله با افزایش روند مهاجرت جوانان از این کشور چه کند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.