راه حل بحران سوریه چیست؛ عملیات نظامی یا مذاکره سیاسی؟

حق نشر عکس AFP

مذاکرات صلح سوریه که هفته گذشته بین نمایندگان حکومت سوریه و گروه‌هایی از مخالفان در جریان بود به طور ناگهانی به تعلیق درآمد. استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در بحران سوریه، پیشتر هشدار داده بود که گفت‌وگوهای ژنو با چالشی دشوار روبه‌روست چون اعتماد میان طرف ها "تقریبا صفر است".

مخالفان دولت سوریه گفته بودند با شدت گرفتن جنگ و بمباران های هوایی، فضا برای مذاکرات مناسب نیست. با این حال، روسیه گفته بود که به بمباران گروه‌هایی که تروریستی خوانده، ادامه می‌دهد و ایران هم گفته بود با آتش بس در حال حاضر مخالف است.

تعلیق مذاکرات صلح سوریه و تأثیر آن را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در پی اعلام تعلیق مذاکرات جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت حکومت سوریه و روسیه با ادامه حملات نظامی به مواضع مخالفان و مناطق غیرنظامی همزمان با این مذاکرات، مانع از پیشرفت به سوی پایان دادن به جنگ داخلی سوریه هستند. او گفت که حکومت سوریه و حامیانش به طور مشخص به دنبال راه حل نظامی هستند تا ایجاد زمینه مساعد برای تحقق راه حلی سیاسی.

به نظر شما آیا روسیه و سوریه به دنبال راه حل نظامی برای حل بحران سوریه هستند؟ فکر می‌کنید حملات هوایی روسیه چه تاثیری در بحران کنونی سوریه داشته است؟به نظر شما عملی شدن صلح در سوریه چقدر به طرفین درگیر در جنگ بستگی دارد و چقدر به عوامل دیگر؟

همزمان با توقف مذاکرات ژنو، سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی اعلام کرد که دولت او "آماده مشارکت در هر گونه عملیات زمینی است که ائتلاف بین‌المللی ضد سازمان تروریستی داعش در سوریه بر سر آن توافق کند." و "اگر رهبران ائتلاف بین‌المللی متفق القول در مورد انجام چنین عملیاتی تصمیم بگیرند، عربستان آماده شرکت در آن است."

این موضع‌گیری عربستان با استقبال آمریکا رو به رو شد. اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفت که افزایش فعالیت و همکاری نظامی سایر کشورهای عضو ائتلاف به ایالات متحده امکان آن را خواهد داد تا به روند جنگ علیه داعش شتاب بیشتری بدهد.

نظر شما درباره اعلام آمادگی عربستان برای عملیات زمینی علیه داعش در سوریه چیست؟آیا فکر می‌کنید عملیات زمینی و گسترش جنگ راه مناسبی برای پایان دادن به بحران سوریه خواهد بود؟به نظر شما نقش حامیان گروه‌های در حال جنگ در ادامه یافتن بحران سوریه چیست؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.