آزار جنسی در محیط کار؛ مشاهدات و تجربه‌های شما

حق نشر عکس Getty

انتشار فایل صوتی مکالمه تلفنی یکی از مجریان زن پرس تی‌وی، شبکه برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مردی که این مجری می‌گوید از مدیرانش است، بحث‌های زیادی را درباره آزار جنسی در محیط کار در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده است. شینا شیرانی مجری پرس تی‌وی‌ که این فایل صوتی را در فیس‌بوک خود منتشر کرده، می‌گوید مدیرش او را آزار جنسی می‌داده است.

در بسیاری از کشورها، برای پیشگیری و مقابله با آزار جنسی در محیط کار، قوانین زیادی وجود دارد و شخص آزار دیده می‌تواند از آزارگر خود به مدیریت منابع انسانی محل کارش شکایت کند. اما مجری پرس تی‌وی در یک فایل ویدیویی که بعدا در فیس بوک خود منتشر کرد، می‌گوید دلیل انتشار مکالمه تلفنی این بوده که راه دیگری برای مقابله با آزار جنسی این مدیر نداشته است.

نظر شما درباره انتشار این فایل صوتی و واکنش‌ها به آن چیست؟آیا شما در محل کارتان با آزار جنسی روبرو شده اید؟ مشاهدات و تجربه شما در این باره چیست؟

محققان مزاحمت جنسی را هرگونه "توجه جنسی ناخواسته" تعریف کرده‌اند که با رفتارهای "فیزیکی، بصری، کلامی و جنسی" باعث "تهدید و ارعاب" یا "تحقیر و ناراحتی" شخص می‌شود.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که "آزار جنسی زنان در محیط کار امری فراگیر" است و "فقدان تعادل قدرت میان مجرم و قربانی، نگرش مردسالار جامعه، فقدان نظارت و مقصر دانستن زنان شاغل" از دلایل اصلی آزار جنسی زنان در محیط کار است.

همچنین در تحقیقی که در این باره از زنان شاغل در تهران انجام شده، زنان گفته‌اند که دلیل سکوت آنان دربرابر آزار جنسی اغلب خجالت، سرخوردگی، ترس از تهدید، بروز مشکلات خانوادگی و از همه مهمتر متهم شدن به عنوان مقصر است. و از طرفی هم نشان داده شده که "زنان اعتماد چندانی به دستگاه‌های قانونی ندارند، زیرا بر این باورند که اگر جرایم علیه خود را گزارش کنند اتفاق خاصی نمی‌افتد".

شما چقدر با مصادیق آزار جنسی آشنایی دارید؟ در محیط کار شما چقدر در این باره اطلاع رسانی یا آموزش داده می‌شود؟اگر تجربه آزار جنسی در محیط کار داشته‌اید، صحبت کردن در این باره یا شکایت در این باره چقدر برای شما راحت بوده است؟در جایی که شما کار می‌کنید،چه قوانین و تمهیداتی برای پیشگیری از آزار جنسی یا مقابله با آن وجود دارد؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.