آیا در انتخابات آینده مجلس و خبرگان شرکت می‌کنید؟

حق نشر عکس ISNA

دو هفته مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در ایران، بحث شرکت کردن یا نکردن در انتخابات یکی از موضوعات مهم در فضای سیاسی ایران است.

آیت‌الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی گفته است "حضور همه در انتخابات و مشارکت همگانی، کشور و نظام را عزت می بخشد و بیمه می کند." حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز با دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات گفته است: "اگر حضور داشته باشیم، نفعی ولو اندک را به دست خواهیم آورد، اما با عدم حضور حتماً زیان خواهیم برد و معلوم است که در چنین شرایطی، نفع کم را انتخاب خواهیم کرد".

آیا شما در انتخابات پیش رو شرکت می‌کنید؟ دلایل شما برای مشارکت در انتخابات آینده چیست؟

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران از مردم ایران خواسته علیرغم دلخوری‌های احتمالی از شرکت در انتخابات دلسرد نشوند. او در نامه‌ای که در وب سایت رسمی اش منتشر کرده گفته است: "بیایید انتخابات را وسیله‌ای برای همدلی و مقدمه‌ای برای گذر از فضای بدبینی و امنیتی به فضای باز سیاسی و همکاری در جهت خدمت به کشور و انقلاب قرار دهیم." علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی هم گفته است که مردم نباید با انتخابات قهر کنند. آقای مطهری گفته است در انتخابات مجلس نهم اصلاح طلبان شرکت نکردند و انتخابات را تحریم کردند که این باعث شکل گرفتن مجلس نهم شد که به مراتب از مجلس هشتم ضعیف‌تر است.

به نظر شما شرکت نکردن مردم در انتخابات چه پیامدهایی خواهد داشت؟

۲۹۶ تن از استادان دانشگاه‌های ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهوری، نسبت به "برگزاری یک انتخابات غیر رقابتی، ناعادلانه و با مشارکت محدود شهروندان" ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند: "تحت چنین شرایطی، عدم برگزاری چنین انتخاباتی بر انجام آن ارجحیت خواهد داشت و بالعکس برگزاری یک انتخابات رقابتی و فراگیر که مشارکت حداکثری مردم را جلب کند، این منزلت را در چشم جهانیان بیش از پیش ارتقاء خواهد بخشید."

شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل، نیز در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفته است اگر در ایران بود در این انتخابات شرکت نمی‌کرد.

شما برای شرکت در انتخابات چه معیارهایی دارید؟ انگیزه شما برای شرکت کردن یا شرکت نکردن در انتخابات چیست؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.