حیوان آزاری در ایران؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس Getty

انتشار تصاویری از آزار و اذیت یک سگ در شبکه اجتماعی تلگرام، واکنش‌های گسترده‌ای درپی داشت، تا جایی که به بازداشت فرد آزاردهنده در کمتر از ۲۴ ساعت انجامید.

اگر شما هم این ویدئو را دیده‌اید، درباره این حادثه چه فکر می کنید؟مشاهده شما از حیوان آزاری چیست؟ به نظر شما چنین رفتاری از کجا نشات می‌گیرد؟

این نخستین بار نیست که تصاویر آزار و اذیت حیوانات در فضای مجازی منتشر میشود. برخی از فعالان حقوق حیوانات معتقدند که نبود قانون مشخصی برای برخورد با حیوان آزاری یکی از علتهای اصلی تکرار چنین رخدادهایی است. مسئولان نیروی انتظامی و دولت در بیشتر مواقع پس از انتشار تصاویری از حیوان آزاری به آن واکنش نشان داده اند ولی به نظر معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست ایران، خلا قانونی یکی از علل اصلی تکرار چنین رفتارهایی است.

به نظر شما وظیفه دولت در این زمینه چیست؟ برای جلوگیری از حیوان آزاری چه کار‌هایی می‌توان کرد؟

برخی معتقدند گسترش دسترسی به شبکه های اجتماعی باعث شده که انتشار تصاویر آزار و اذیت حیوانات با واکنش گسترده افکار عمومی مواجه شود.

به نظرشما شبکه‌های اجتماعی چطور می‌توانند در کمتر کردن این مسئله موثر باشند؟

به گفته فعالان حقوق حیوانات، ارتباط با حیوانات و عدم آزار آنها تنها به فرهنگ یک جامعه مربوط نمی شود، بلکه این موضوع نیازمند آموزش است. این آموزش تنها محدود به کودکان نیست، بلکه رسانه‌ها به همراه سازمان‌های غیردولتی می‌توانند نسل‌های مختلف یک جامعه را آموزش دهند.

در جایی که شما زندگی می‌کنید آیا مشاهده‌ای از آموزش یا فعالیت‌هایی در جهت آگاه کردن شهروندان از سوی مراکز فرهنگی-دولتی یا گروه‌ها و مدافعان حقوق حیوانات در این زمینه دارید؟ به نظر شما شهروندان مقابل حیوانات چه وظیفه‌ای دارند؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.