ارزیابی شما از نتایج اعلام شده انتخابات مجلس و خبرگان چیست؟

نتایج اولیه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در ایران حاکی از آن است که تمامی افراد فهرست اصلاح طلبان در تهران در جمع سی نفر اول هستند و در مجلس خبرگان هم حذف چهره هایی نظیر محمدتقی مصباح یزدی و محمد یزدی از جمع شانزده نفر اول لیست حائز اهمیت است. با این وجود نگاهی به نتایج این دو انتخابات در شهرهای دیگر ایران در بیشتر موارد از پیشی گرفتن اصولگرایان از نامزدهای اصلاح طلب حکایت دارد.

شما درباره نتایج تا این لحظه چه فکر می کنید؟ این نتایج را چطور تفسیر می کنید؟ رای مردم تهران چه معنا و مفهوم سیاسی دارد؟ تفاوت عمده نتایج این دو انتخابات در تهران و شهرهای دیگر چیست؟

روزنامه های نزدیک به هر یک از دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب؛ به ترتیب با اشاره به نتایج کل کشور و نتایج تهران، به نوعی ادعای پیروزی کرده اند.

فکر می کنید آرایش آینده مجلس شورای اسلامی در مجموع، نشانگر پیروزی اصولگرایان است یا اصلاح طلبان؟ هر یک از دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب در این دو انتخابات چه دستاوردهایی داشته اند؟آیا موفقیت اصلاح طلبان در حوزه تهران تنها از اهمیت نمادین برخوردار است یا در روند تصمیم گیری های آینده مجلس هم می تواند اثرگذار باشد؟ توقع شما از مجلس دهم یا آرایشی که با اعلام نتایج در حال شکل گیری است چیست؟

با توجه به پیش بودن اکبرهاشمی رفسنجانی و حسن روحانی در فهرست مجلس خبرگان تهران، آیا توقع دارید تغییر عمده ای در عملکرد این نهاد در دوره جدید ایجاد شود؟

مجموعه مطالبی درباره انتخابات هفتم اسفند را در صفحه ویژه انتخابات بخوانید.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.