پیروزی قاطع لیست امید؛ آیا خط سیاسی تهرانی‌ها با بقیه متفاوت است؟

حق نشر عکس

راه یافتن همه ۳۰ نامزد "فهرست امید" در تهران به مجلس دهم، بحث‌های زیادی را درباره ترکیب سیاسی مجلس آینده و جایگاه یا محبوبیت گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب یا اعتدال‌گرا به دنبال داشته است. بر اساس نتایج منتشر شده، در سراسر ایران ۸۳ نفر از "فهرست امید" (اصلاح‌طلبان، میانه‌روها و اصول‌گرایان طیف لاریجانی)، ۶۳ نفر از "ائتلاف اصولگرایان" و ۷۴ نفر از نامزدهای مستقلی که مشخص نیست نزدیک به دولتند یا از مخالفان دولت، به مجلس دهم راه یافتند.

سرنوشت ۶۹ کرسی مجلس ایران هم به دور دوم کشیده شده و آرایش سیاسی مجلس دهم هنوز به دلیل نیاز به برگزاری دور دوم و نامشخص بودن مواضع تعدادی از مستقل‌ها دقیقا روشن نیست. اما برخی از طرفداران اصولگرایان می‌گویند طرفداران اصلاح طلبان یا اعتدال‌گرایان تنها در تهران موفق بوده‌اند و اکثر منتخبین مردم در شهرستان‌ها از میان اصولگرایان هستند.

شما پیروزی مطلق فهرست امید در تهران را چطور ارزیابی می‌کنید؟با توجه به صف‌آرایی جدید در عرصه سیاست ایران که در آن دوگانه اصلاح طلب/اصولگرا تقریبا از موضوعیت افتاده است، فکر میکنید صف آرایی سیاسی در مجلس تازه به چه شکلی باشد و اکثریت با کدام گرایش سیاسی باشد؟

جعفر شجونی، عضو جامعه روحانیت مبارز که به موضع‌گیری‌های تند معروف است، برای توجیه رای نیاوردن اصولگرایان در تهران گفته است: "چنین اتفاقی مشخص است. تهران پایگاه اصلی ضدیت با انقلاب و ولایت فقیه است و رای آوری این افراد نیز نشان دهنده همین مساله است". وحید یامین پور هم از اعضای جبهه پایداری گفته که شکست اصولگرایان در تهران بیش از آنکه سیاسی باشد فرهنگی است و "آنچه روشن است اینکه رای بخشی از مردم تهران عموماً قداست زدایی شده و عرفی و حامل ارزش‌های غربگرایانه است."

اما از سوی دیگر حسین مرعشی از فعالان سیاسی نزدیک به اصلاح طلبان گفته است: "اکنون می‌توان شاخص توسعه سیاسی ایران در تهران را ۱۰۰، در مراکز استان‌ها ۵۰ و در شهرستان‌ها ۳۰ در نظر گرفت."

نظر شما درباره انتقادهایی که برخی از اصولگرایان از رای تهران کرده‌اند چیست؟ آیا آنطور که برخی فعالان اصولگرا می‌گویند، رای تهرانی‌ها به دلیل ارزش‌های غربگرایانه بوده است؟ درباره صحبت‌های جعفر شجونی که گفته تهران "پایگاه اصلی ضدیت با انقلاب و ولایت فقیه" است چه فکر می‌کنید؟آیا فکر می‌کنید بر اساس نتیجه انتخابات می‌توان میزان توسعه سیاسی در تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای کوچکتر را سنجید؟

مجموعه مطالبی درباره انتخابات هفتم اسفند را در صفحه ویژه انتخابات بخوانید.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.