توزیع چند تن میوه قاچاق در بازار تهران؛ نظرات شما

حق نشر عکس Tasnim

از بهمن‌ماه امسال خبرهایی مبنی بر توزیع مقادیر زیادی میوه قاچاق در بازار تهران منتشر شده ‌است. محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی گفته قاچاق میوه به دلیل نابسامانی در مرزهاست و خواستار برخورد با آن شده ‌است. چند روز پیش هم حسین هاشمی، استاندار تهران در این باره گفت: "با توجه به تولید میوه‌های مرغوب در کشور تعجب می‌کنم چرا میوه قاچاق و لوکس وارد می‌شود؟" و افزود: "باید از ورود آن (میوه قاچاق) جلوگیری کرد."

به نظر شما چرا قاچاق میوه در ایران اینقدر زیاد شده ‌است؟ آیا این را نشانه بیشتر شدن تقاضا می دانید؟ اگر اینطور است، فکر می کنید چرا تقاضای مردم چرا زیاد شده ‌است؟

محمد حقانی، رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران هم با اشاره به اینکه چهار هزار تن میوه قاچاق در کشور توزیع شده، گفته حجم زیاد قاچاق میوه در حالی‌ست که "سیب‌ها روی زمین در شهرضا و ارومیه در حال از بین رفتن هستند".

آیا در ایران تنوع میوه وجود دارد؟ آیا از نگاه شما مهم است که میوه‌های متنوع و متفاوت از خارج وارد بازار میوه ایران شود یا اینکه در ایران پرورش داده شود؟ تاثیر ورود میوه‌ قاچاق بر بازار تولید داخلی میوه در ایران چه خواهد بود؟بر اساس مشاهدات شما، حجم زیاد واردات میوه قاچاق، به خاطر شب عید بوده یا تقاضا همیشه اینقدر زیاد بوده‌است؟ فکر می کنید چرا مردم حاضرند در بازار سیاه برای این میوه‌ها پول بدهند؟

بنا به گفته محمدحقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران، میوه هایی که قاچاقی وارد کشور می‌شوند، خسارت‌های ویران‌کننده‌ای به تولید کننده و همچنین به سلامت مردم می‌زند. میوه‌های قاچاق از آنجایی که قرنطینه نمی‌شوند احتمال دارد از نظر بهداشتی کیفیت لازم را نداشته باشند. به گفته محمد حجتی وزیر جهاد کشاورزی، از طریق میوه‌های قاچاق تا به حال "دو نوع آفت نباتی" وارد ایران شده است. به گزارش ایسنا برای برخورد با این موضوع، حکمی قضایی برای از بین بردن بخشی از میوه‌های قاچاق صادر شده و این میوه‌ها از سطح میادین میوه و تره‌بار و مغازه‌ها جمع‌آوری شده‌اند. از سوی دیگر مخالفت‌هایی هم با حکم از بین بردن این مواد خوراکی بوده ‌است؛ از جمله در آخرین جلسه شورای شهر که روز سه‌شنبه گذشته برگزار شده بود، عبدالحسین مختاباد گفت: "میوه‌های قاچاق کشف‌شده نباید از بین برده شوند بلکه باید به مصرف برسند". او پیشنهاد کرده که میوه‌های قاچاق کشف‌شده، در اختیار سربازخانه‌ها، یتیم‌خانه‌ها و سایر م‍ؤسسه‌های امور خیریه برای مصرف ایتام قرار گیرد.

به نظر شما باید با این میوه‌ها چه می کردند؟ آیا با حکم به نابودی این همه میوه موافقید؟ اجناس مختلفی به صورت قاچاق وارد ایران می‌شوند، به نظر شما آیا باید همه آن‌ها را نابود کرد؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.