یک سال پس از قتل فرخنده؛ به اجرای عدالت خوشبین هستید؟

حق نشر عکس Reuters

یک سال پس از آنکه گروهی از مردان خشمگین در مرکز کابل، فرخنده ملکزاده را به اتهام سوزاندن قرآن، با مشت و لگد کشتند و جنازه‌اش را آتش زدند، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، دستور بازنگری پرونده این قتل و احکام صادرشده برای متهمان را داده است.

در مجموع ٤٩ نفر به اتهام دست داشتن و یا سهل‌انگاری در ماجرای قتل فرخنده بازداشت و محاکمه شدند. دادگاه ابتدایی که در ماه ثور (اردیبهشت) سال گذشته برگزار شد، چهار متهم ردیف اول این پرونده را به اعدام و ۸ نفر دیگر را به ۱۶ سال زندان محکوم کرد. این دادگاه همچنین برای ۱۱ نیروی پلیسی که در روز حادثه در محل حضور داشتند به دلیل سهل‌انگاری در انجام وظیفه، حکم یک سال زندان صادر کرد. ١٨ نفر نیز در این دادگاه بی‌گناه شناخته شدند.

با این حال دادگاه استیناف (تجدید نظر) احکام صادرشده در دادگاه ابتدایی را تخفیف داد و از جمله حکم اعدام ۴ متهم ردیف اول این پرونده را به حبس‌های درازمدت و میان‌مدت تغییر داد و دادگاه عالی افغانستان احکام تازه را در آستانه سالگرد قتل فرخنده ملکزاده تایید کرد.

نظر شما در مورد احکام صادرشده برای متهمان در دادگاه‌های ابتدایی و تجدید نظر چیست؟ آیا تخفیف مجازات محکومان این پرونده را تصمیم درستی می‌دانید؟

خانواده فرخنده ملکزاده و فعالان مدنی در افغانستان گفته‌اند که از روند رسیدگی به این پرونده و احکام صادرشده برای متهمان راضی نیستند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز گفته که روند رسیدگی قضایی به پرونده قتل فرخنده را عادلانه نمی‌داند. این کمیسیون عدم مطابقت احکام صادرشده با جرم متهمان و همچنین صدور حکم دستجمعی برای ١٧ نفر از متهمان را از دلایل ناعادلانه بودند این دادرسی عنوان کرد.

این کمیسیون همچنین گفته که در روند رسیدگی قضایی به این قتل، خلاء‌های تحقیقاتی وجود دارد و در زمان برگزاری دادگاه‌های ابتدایی و استیناف، فاصله لازم در نظر گرفته نشده است.

به نظر شما آیا روند رسیدگی به پرونده قتل فرخنده، واقعا ناعادلانه بوده؟ در مورد دستور رئیس جمهوری افغانستان برای بررسی مجدد این پرونده از سوی دادستانی کل چه فکر می‌کنید؟با توجه به اصل استقلال قوا در افغانستان، فکر می‌کنید بررسی مجدد این پرونده تاثیری بر اجرای عدالت خواهد داشت؟

حادثه قتل فرخنده ملکزاده واکنش‌های گسترده‌ای را در افغانستان به دنبال داشت. بسیاری از فعالان مدنی، مدافعان حقوق بشر و مردم عادی با راه‌اندازی تظاهرات و تجمعات اعتراضی، این حادثه را محکوم کردند. روند رسیدگی به پرونده متهمان قتل فرخنده نیز از سوی شمار زیادی از مردم، رسانه‌ها و نهادهای افغانستان دنبال شد.

به نظر شما آیا بازتاب گسترده قتل فرخنده، توانسته است به کم شدن خشونت علیه زنان در افغانستان کمک کند؟نقش رسانه‌ها و نهادهای مدنی افغانستان را در روند رسیدگی به این پرونده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.