مشکلات معلمان و کیفیت آموزش در افغانستان

حق نشر عکس EPA

مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۵ روز سوم حمل/فروردین با حضور محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، در کابل برگزار شد. او در سخنرانی‌اش گفت: "در عملی کردن وعده هایش به آموزگاران مشروط/تجدید شده است."

از جمله مشکلاتی که معلمان در افغانستان با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکل حقوق و معیشت و مساله مسکن است. آقای غنی گفته که مشکل پرداخت حقوق معلمان رفع شده و مساله مسکن به دلیل برنامه‌ریزی اشتباه و ناکافی عقب افتاده است.

آقای غنی همچنین از وزارت مخابرات خواست تا برای افزایش کیفیت تدریس، همه مکاتب را هر چه سریعتر به شبکه فیبر نوری و اینترنت وصل کند.

اگر معلم هستید، وضعیت معیشت، حقوق و مسکن شما چگونه است؟ از دولت و وزارت معارف چه انتظاری دارید؟اگر فرزند دانش‌آموز دارید یا خودتان دانش‌آموز مکاتب هستید، کیفیت آموزش مکاتب افغانستان را چطور ارزیابی می‌کنید؟ چه امکاناتی دارید؟ چه خدمات آموزشی می‌خواهید؟ آیا عملکرد دولت در این زمینه، از نگاه شما قابل قبول بوده است؟

آقای غنی وجود فساد را مانع عمده بر سر راه پیشرفت معارف خواند و گفت کار ساختمان ۶۵۰ مکتب که قرار بود پارسال تمام شود، به دلیل فساد در شوراهای قومی، ناتمام مانده است.

در همین مورد، وزیر معارف (آموزش و پرورش) افغانستان می‌گوید که "مکاتب (مدارس) خیالی" هنوز در افغانستان وجود دارد و شمار آنها در حال نوسان است. اصطلاح مدارس خیالی در افغانستان به مدارسی اطلاق می‌شود که در آمار وجود دارند و ردیف بودجه به آنها تعلق یافته است اما در واقع وجود خارجی ندارند.

اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف افغانستان اما به جز وجود فساد، مدارس خیالی را با موضوع فراگیر دیگری گره زده است: فقدان امنیت. جان سوپکو، رئیس سیگار (اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان) هم از فساد گسترده در نظام آموزشی خبر می‌دهد و می‌گوید: "در سال ۲۰۱۴ وزارت معارف افغانستان گزارش داد که ۸.۳۵ میلیون شاگرد ثبت نام کرده اند که ۶.۶ میلیون آنها حاضر هستند و ۱.۵۵ میلیون شان غیرحاضر. این وزارت شاگردان غیرحاضر را برای سه سال همچنان شاگرد محسوب می‌کند."

آیا شما تجربه یا مشاهده‌ای از مکاتب خیالی دارید؟ مشاهده شما در مورد فساد در نهادهای آموزشی افغانستان چیست؟ چه راهکاری برای مبارزه با فساد در وزارت معارف افغانستان پیشنهاد می کنید؟آیا از عملکرد وزیر معارف در یکسال گذشته راضی هستید؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.