بازگرداندن پناهجویان از یونان به ترکیه؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس AFP

قرار است دوشنبه ۱۶ فروردین اولین گروه پناهجویان از کمپ لسبوس یونان به بندر دیکیلی در استان ازمیر ترکیه بازگردانده شوند. بازگرداندن این پناهجویان بر اساس توافق اخیر میان دولت ترکیه و اتحادیه اروپا انجام می‌شود. هدف از این توافق جلوگیری از ورود پناهجویان به اروپا است. بر اساس این توافق پناهجویانی که به یونان می‌رسند در صورت رد تقاضای پناهندگی‌شان، به ترکیه برگردانده می‌شوند. نظر شما درباره توافق اخیر ترکیه و اتحادیه اروپا چیست؟ فکر می‌کنید این تصمیم چه تاثیری بر شرایط کنونی پناهجویانی که در ترکیه یا یونان هستند خواهد داشت؟

آیا این توافق راه حل خوبی برای مشکل پناهجویان خواهد بود؟ به نظر شما چقدر این توافق عملی و اجرایی خواهد بود؟

بازگرداندن پناهجویانی که در یونان هستند به ترکیه واکنش‌های زیادی داشته؛ هم در میان پناهجویانی که ممکن است بازگردانده شوند و هم در شهرهای ترکیه بخصوص بندر دیکلی در استان ازمیر. گروهی از شهروندان این بندر در تجمع اعتراضی اعلام کردند شهرشان، که یک بندر توریستی است، آمادگی پذیرش این پناهجویان را ندارد. گروهی از پناهجویان در یونان هم تجمع کرده و اعلام کرده‌اند که نمی‌خواهند به ترکیه برگردند.

گروه‌های حقوق بشری و آژانس پناهندگان سازمان ملل هم نسبت به وضعیت رفاهی پناهجویان در ترکیه و همچنین وادار کردن برخی از آنها به بازگشت به سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند. عفو بین‌الملل به اتحادیه اروپا هشدار داده که عملکرد ترکیه در مورد پناهجویان سوری مغایر قوانین بین‌الملل است و در ماه‌های اخیر، آنکارا به طور متوسط روزانه یکصد پناهجو را به طور غیرقانونی به سوریه برگردانده است. در حال حاضر دو میلیون و هفتصد هزار پناهجوی سوری در ترکیه به سر می‌برند.

نظر شما درباره عملکرد دولت ترکیه در قبال پناهجویان چیست؟ آیا به نظر شما وادار کردن پناهجویان به بازگشت به سوریه کار درستی است؟

اگر خود شما از جمله این پناهجویان هستید یا از نزدیک شاهد شرایط آنها هستید، مشاهداتتان از ورود پناهجویان و وضعیت آنها را می‌توانید به شکل فیلم و عکس ثبت کنید و برای ما بفرستید.

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.