مشکل زباله‌ها و آب گرفتگی معابر در کابل؛ مشاهدات و نظرات شما

آلودگی شهر کابل چندی قبل سرپرست شهرداری کابل را به مجلس نمایندگان افغانستان کشاند. دلیل این اقدام نمایندگان مجلس، انباشته شدن زباله‌ها در سطح شهر کابل عنوان شده است. به گفته نمایندگان بررسی‌ها نشان می‌دهد که روزانه در شهر کابل ۴ هزار تن زباله تولید می‌شود، ولی شهرداری کابل قادر به جمع‌آوری یک الی دو هزار تن در روز است و بقیه در سطح شهر انباشته می‌شوند.

در ناحیه‌ای که شما زندگی می‌کنید، مشاهده شما از وضعیت پاکیزگی خیابان‌ها و زباله‌های شهر کابل چیست؟

نمایندگان مجلس مدعی شدند که دلیل اصلی آلودگی شهر کابل و انباشته شدن زباله در شهر سوء مدیریت مدیران شهری است. عبدالاحد واحد، سرپرست شهرداری کابل در صحن علنی مجلس از نبود امکانات در شهرداری کابل شکایت کرده و گفته که تمام کارمندان شهرداری کابل هشت هزار نفر هستند در حالی که این نهاد نیازمند تعداد به مراتب بیشتری کارمند است.

به نظر شما دلیل اصلی انباشته شدن زباله‌ها در سطح شهر چیست و نقش دولت را در قبال این وضعیت چه می‌دانید ؟ فکر می‌کنید چه راه حل‌هایی برای بهبود این وضعیت موثر است؟

آقای غنی هم در یک مراسم نمادین پاک کردن این شهر را از منطقه بی‌بی مهرو آغاز کرد. او در این مراسم گفت: "یکی از شکایت‌های عمده هموطنان ما در شهر کابل مشکل کثافات (زباله‌ها) است و این برنامه در مشوره و هماهنگی با وکلای گذر و بزرگان شهر کابل روی دست گرفته شده است."

در مورد اقدام نمادین اشرف غنی چه فکر می‌کنید؟ آیا می‌تواند تاثیری بر بهبود وضعیت پاکیزگی خیابان‌ها داشته باشد؟

در روز پانزده اسفند سال گذشته هم جوانان کابل برای مبارزه با آلودگی هوا گروهی راه انداختند و از دولت خواستند که آن روز را روز ملی هوای پاک نام گذاری و وارد تقویم این کشور کند.

شما فکر می‌کنید وظیفه شهروندان در قبال نظافت شهر خود و بهبود این وضع چیست؟

هرساله با شروع فصل بارندگی، شهر کابل با آب گرفتگی معابر در کوچه و خیابان مواجه می‌شود که ترافیک‌های سنگین و مشکلات بسیاری را برای شهروندان بوجود می‌آورد. از طرفی هم کانالیزاسیون نبودن شهر کابل و یا نداشتن سیستم فاضلاب، در فصل‌های بارندگی، باعث جمع شدن آب و در نتیجه تخریب خیابان‌ها و خانه‌ها می‌شود.

مشاهده شما از گرفتگی معابر در فصل بارندگی چیست؟ آب گرفتگی و یا جمع شدن آب در فصل‌های بارندگی برای شما چه مشکلاتی بوجود آورده است؟ ارزیابی شما از عملکرد شهرداری در این زمینه چیست؟ انتظارات شما از اقدامات دولت در این زمینه چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.