رکورد‌شکنی زنان ایران در کسب سهمیه المپیک؛ نظرات شما

زنان ورزشکار ایران با کسب ۹ سهمیه برای حضور در المپیک ریودوژانیرو رکورد شکستند. تا کنون زهرا نعمتی در تیروکمان، لیلا رجبی در دوومیدانی، کیمیا علیزاده در تکواندو، نجمه خدمتی، الهه احمدی، مه‌لقا جام‌بزرگ و گلنوش سبقت‌اللهی در تیراندازی، ندا شهسواری در تنیس روی میز و مهسا جاور در قایقرانی، حضورشان را در المپیک قطعی کرده‌اند. پیش از این بیشترین حضور زنان ایرانی در المپیک در رقابت‌های لندن بود که زنان ایرانی هشت سهمیه داشتند.

نظر شما در مورد عملکرد زنان ایرانی برای کسب سهمیه المپیک برزیل چیست؟فکر می‌کنید تلاش شخصی این ورزشکاران نقش بیشتری در موفقیت آن‌ها داشته یا عملکرد مسئولان ورزش و فدراسیون‌های ایران؟

زنان ورزشکار ایران برای اولین‌بار در المپیک ۱۹۶۴ توکیو حاضر شدند. اما با این که آن‌ها تا به حال در هفت دوره مسابقات المپیک شرکت کرده‌اند، موفق به کسب مدال نشده‌اند. بهترین نمایش زنان ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن بود که الهه احمدی به دور نهایی مسابقات تیراندازی راه پیدا کرد و ششم شد.

پیشبینی شما از عملکرد زنان ایران در المپیک ریو چیست؟فکر می‌کنید این ورزشکاران بتوانند برای اولین‌بار زنان ایران را در المپیک صاحب مدال کنند؟

علاوه بر محدودیت اعزام به مسابقات خارجی که همواره از مشکلات اصلی زنان ورزشکار ایرانی است، حجاب و پوشش آن‌ها نیز ممکن است رقابت را برای آن‌ها سخت‌تر کند. مریم طوسی دونده ایرانی که سابقه قهرمانی در آسیا را نیز دارد، پیش‌تر گفته بود"وزن کل لباس دوندگان خارجی به اندازه مقنعه من است" و "اگر می‌خواست بدون حجاب بدود الان تجربه حضور در المپیک را هم داشت." اما شماری از منتقدان عقیده دارند که قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ و زمانی که حجاب اجباری نبود هم زنان ایرانی مقام قابل توجهی به دست نیاوردند و نمی‌توان حجاب را عاملی تاثیر‌گذار در این مورد دانست.

به نظر شما حجاب و پوشش ورزشکاران زن ایرانی تا چه اندازه در عملکرد آن‌ها موثر است؟آیا این پوشش مانع موفقیت بیشتر زنان می‌شود؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.