اختلاف‌ها بر سر مسیر خط برق وارداتی در افغانستان چه راه‌حلی دارد؟

تصمیم دولت افغانستان به عبور خط برق وارداتی از مسیر سالنگ به جای بامیان، جنجال برانگیز شده است. روز جمعه صدها نفر از معترضان در بامیان تظاهرات کردند و هشدار دادند که اگر دولت به خواست آنها توجه نکند، به این اعتراض‌ها ادامه خواهند داد.

اعتراض کنندگان هشدار می‌دهند اگر دولت افغانستان با عبور خط برق وارداتی از ولایات مرکزی موافقت نکند، آنها در ادارات دولتی بامیان را می‌بندند.

شماری از رهبران سیاسی، شخصیت های قومی و نمایندگان پارلمان افغانستان هم با این اعتراض‌ها همسو شده و از دولت خواسته‌اند در تصمیمش تجدید نظر کند.

شما درباره این اعتراض‌ها چه فکر می‌کنید؟ آیا این‌گونه راهپیمایی‌ها و اعتراض‌ها را راه درستی برای بیان خواسته‌های شهروندان می‌دانید؟

دولت افغانستان می‌گوید اجرای پروژه برق وارداتی از آسیای میانه، موسوم به توتاپ (ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان) از مسیر شاهراه سالنگ، کوتاه‌تر و به صرفه‌‌تر است و مطالعه بر روی این مسیر، به جای مسیر پیشنهاد شده قبلی (بامیان) به درخواست حامیان مالی پروژه انجام شده است.

شرکت برق افغانستان (برشنا) می‌گوید در صورت انجام پروژه توتاپ از مسیر سالنگ، حاضر است چند برابر بیشتر از نیاز بامیان، به آن ولایت برق برساند.

اگر شما هم خواهان عبور خط برق وارداتی از بامیان هستید، رسیدن برق به این ولایت برایتان مهم است، یا عبور پروژه توتاپ از این مسیر؟

برخی نمایندگان معترضان می‌گویند مناطق مرکزی افغانستان، به ویژه بامیان، همواره از نگاه دولت‌ها به دور مانده و در پانزده سال گذشته، هیچ پروژه بزرگی که بر زندگی مردم این ولایت تاثیر بگذارد، اجرا نشده است. آنها انتظار دارند عبور خط برق توتاپ، در کنار تامین برق مورد نیاز مردم، زمینه رشد اقتصاد مردم بامیان را فراهم کند.

در مقابل، دولت افغانستان می‌گوید متعهد است با احداث راه‌های مختلف که کار بسیاری از آنها پیش رفته است، مناطق مرکزی، به ویژه بامیان را "از حالت زندان جغرافیایی برهاند". در حالی که برخی معترضان معتقدند دولت عمداً و به خاطر مسائل سیاسی و قومی، مناطق مرکز افغانستان را نادیده می‌گیرد، دولت تاکید دارد که "هیچگاه نگاه سیاسی به پروژه‌ها نداشته" و اولویتش "محرومیت‌زدایی و توسعه متوازن" است.

شما چه تجربه و مشاهده ای از تلاش دولت برای "توسعه متوازن" و "محرومیت‌زدایی" در افغانستان دارید؟ آیا فکر می‌کنید جنجال پروژه توتاپ، سیاسی شده است؟ اگر سیاسی شده، از جانب کدام طرف؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.