بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران، مشاهدات و نظرات شما

حق نشر عکس TASNIM

بیست ونهمین نمایشگاه کتاب تهران برای ده روز از ۱۵ اردیبهشت در شهر آفتاب، در نزدیکی قبرستان اصلی تهران در جنوب این شهر، در حال برگزاری است. در نمایشگاه امسال در مجموع ۱۸۸۶ ناشر داخلی حضور دارند و کتاب های شش هزار ناشر خارجی، در 300 غرفه عرضه می‌شوند.

مشاور رئیس نمایشگاه در ارزیابی از مکان جدید نمایشگاه کتاب تهران گفته است: ‌"هر تجربه‌ نخستی‌ استرس‌ها و نگرانی‌هایی دارد. تغییر محل نمایشگاه کتاب، نسبت به دیگر‌ تغییر‌ها تفاوت‌های خاصی دارد و در نخستین روز برگزاری نمایشگاه کتاب در مکان جدید همه چیز به روال عادی بوده و خطای غیرقابل گذشتی در خدمات نمایشگاه رخ نداده است." به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران در دومین روز از نمایشگاه بین المللی کتاب تعدای از مخاطبان از مشکلاتی چون نبود سیستم اطلاع رسانی کافی، فعال نشدن بن کارت‌ها و کارت خوان‌ها و همچنین مساله گرما و نبود دستگاه‌های تهویه و سرپناه کافی در محوطه بیرون انتقاد کرده‌اند.

آیا شما امسال از نمایشگاه کتاب تهران بازدید کرده‌اید یا در برنامه‌تان هست که به نمایشگاه بروید؟ فضای امسال نمایشگاه را چطور دیدید؟ مکان برگزاری چه تفاوتی با دوره‌های پیشین دارد؟ کیفیت، تنوع و قیمت محصولات ارائه شده را چطور ارزیابی می‌کنید؟ رفت و آمد به نمایشگاه در شهر آفتاب و خدمات ارائه شده چگونه است؟

در سال های اخیر متوسط تیراژ کتاب هر سال پایینتر از سال گذشته گزارش شده است و وضعیت نشر کتاب در ایران همیشه با حاشیه و بحران همراه بوده است. ناظر کمیته ناشران بین‌الملل و عضو شورای نظارت و ارزشیابی نمایشگاه در این دوره خبر داد که تعدادی کتاب در بخش عربی به دلیل ناهمخوانی با "معیارهای نمایشگاه کهمروج افراطی‌گری و تفرقهٔ قومی و مذهبی بودند و در بخش لاتین به دلیل تصاویر نامناسب" جمع‌آوری شدند. اما بنا بر اعلام قبلی مسئولان نظارت بر محتوای کتاب‌های بخش بین‌الملل از قبل از آغاز نمایشگاه و در سه مرحله انجام می‌شده است. در هفته گذشته خبرگزاری‌های ایران خبر از آغاز به کار کارزاری با عنوان «کمپین نه به دانلود غیرقانونی کتاب» داده‌اند. از آنسو بعضی از نویسندگان پس از به بن‌بست رسیدن تلاش‌هایشان برای چاپ کتاب اقدام به انتشار آنلاین اثرشان کرده‌اند. امری که بنا به اعلام سخنگوی وزرات ارشاد «غیرقانونی» است. یک روز پیش از آغاز به کار نمایشگاه کتاب تهران، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با انتقاد از شیوه رایج ممیزی کتاب تاکید کرد که دولت در این زمینه نباید دخالت کند و فقط باید برنامه‌ریز و ناظر باشد. پیشتر اما محمد علی موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران، در مورد عرضه کتاب‌های « گمراه‌کننده» در نمایشگاه کتاب هشدار داده و گفته بود با این اوضاع "بهتر است نمایشگاه نداشته باشیم."

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.