گورهای بی نام و نشان پناهجویان؛ مشاهدات و نظرهای شما

تحقیقات بی‌بی‌سی نشان می دهد که دست کم ۱۲۰۰ مهاجر به اروپا که هنگام عبور از دریای مدیترانه غرق شدند، بدون تعیین هویت به خاک سپرده شده‌اند. بی‌بی‌سی دست‌کم هفتاد گورستان در ترکیه، یونان وایتالیا شناسایی کرده که مردان، زنان و کودکان غرق شده را در خود جای داده، بدون اینکه نام و نشان آنها مشخص باشد.

در دو سال گذشته بیش از هشت هزار پناهجو هنگام گذر از آب‌های مدیترانه، جان خود را از دست داده‌اند. جسد بسیاری از آنها را دریا به ساحل آورده یا ماهیگیران از آب گرفتند.

آیا شما تجربه‌ای از مفقود یا کشته شدن نزدیکان یا آشنایان خود در مسیر مهاجرت دارید؟خانواده‌های پناهجویان چگونه می‌توانند از هزاران کیلومتر دورتر اجساد عزیزان خود را در میان غرق‌شدگان شناسایی کنند؟ کدام کشور یا نهاد بین‌المللی باید مسئولیت شناسایی و تعیین هویت پناهجویان غرق شده را به عهده بگیرد؟

در مسیر پناهجویان برای رسیدن به کشورهای مقصد در اروپا سختی‌ها و مشکلات زیادی وجود دارد، از غرق شدن در آب گرفته تا گرفتاری در شرایط سخت کمپ‌ها و خشونت مرزداران کشورهایی که پناهجویان از آنها عبور می‌کنند.

اگر شما یا نزدیکان‌تان این مسیر را پیموده‌اید، با چه مشکلاتی رو به رو شده‌اید؟ آیا به نظر شما پا گذاشتن در این راه ارزش این مشکلات را دارد که ممکن است به مرگ نیز منجر شود؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.