واکنش‌ها به دیدار فائزه هاشمی با یکی از مدیران جامعه بهائیان؛ نظرات شما

حق نشر عکس

انتشار عکس دیدار فائزه هاشمی با فریبا کمال‌آبادی، یکی از مدیران جامعه بهاییان که برای اولین بار در هشت سال گذشته از زندان به مرخصی آمده بود، انتقاد شدید رسانه‌ها و چهره‌های محافظه‌کار را به دنبال داشت. فائزه هاشمی در دورانی که در زندان اوین بود، با خانم کمال آبادی همبند بود.

خانم هاشمی در واکنش به این انتقادها گفت که هیچ کار خلافی نکرده و پشیمان نیست. او در مصاحبه با یورونیوز گفت: "قبل از زندان با جامعه بهایی هیچ ارتباطی نداشتم. جمهوری اسلامی درواقع با زندانی کردن من، سبب این آشنایی و ارتباطات و سبب باز شدن دریچه دیگری در زندگی من شد."

اما اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران و پدر فائزه به تندی از او انتقاد کرد و گفت: "فائزه اشتباه بدی کرده و باید آن را تصحیح و جبران کند".

در ادامه واکنش‌های تند اصولگرایان به این ماجرا غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، دیدار خانم هاشمی با خانم کمال آبادی را "کار بسیار زشت و قبیحی" توصیف کرد و گفت: "زشت‌تر از این کار این است که بعد از همه تقبیح‌ها و حتی بعد از اینکه پدر ایشان به وی سفارش کردند، وی عذرخواهی نکرد."

نظر شما درباره دیدار فائزه هاشمی با یکی از مدیران جامعه بهایی ایران و توضیحات او در این باره چیست؟ آیا به نظر شما فائزه هاشمی باید بابت دیدار با خانم کمال آبادی عذرخواهی کند؟

درپی انتشار تصاویر این دیدار رسانه‌های اصولگرا انتقادهای تندی علیه خانم هاشمی مطرح کردند و برخی از خبرگزاری‌ها استفتاهایی از مراجع را درباره بهاییت بازنشر کردند. استفتاهایی که در بعضی از آنها تندترین کلمات مثل عباراتی مبنی بر "نجس" بودن و همین‌طور "حرام" بودن دست دادن با بهاییان منتشر شد.

فائزه هاشمی در مصاحبه اخیرش به ظلمی که به بهایی‌ها در ایران می‌شود اشاره کرده و می‌گوید: "ما باید رفتارمان را اصلاح کنیم."

پیروان آئین بهایی در قانون اساسی ایران اقلیت مذهبی رسمی شناخته نمی شوند و از حقوق مربوط به اقلیت‌های مذهبی برخوردار نیستند. با روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی در ایران، ده‌ها تن از بهائیان آن گونه که پیروان این دین می گویند به دست نهادهای حکومتی یا هوادارانشان کشته شدند و محدودیت‌های فراوانی بر زندگی بهائیان اعمال شد که از جمله آن، محرومیت از مشاغل دولتی و تحصیلات عالی بوده است.

تعداد زیادی از بهاییان در سه دهه اخیر در جمهوری اسلامی زندانی و یا اعدام شده‌اند. به تازگی ده نهاد حقوق بشری در نامه‌ای به مقامات اتحادیه اروپا از آنها خواستند که از جمهوری اسلامی ایران بخواهند که احکام سنگینی که برای ۳۲ شهروند بهائی در ایران صادر شده را لغو کند و درباره "شکنجه و آزار بازداشت شدگان در زمان بازجویی" تحقیقات مستقل انجام شود.

در حالی که سال‌هاست مقام‌های مذهبی و سیاسی جمهوری اسلامی ارتباط با بهائیان و حتی دست دادن با آنها را مکروه می‌دانند، انتشار فیلم و عکس این دیدارها، تصویر دیگری را به نمایش گذاشته است.

پدیده ثابتی، سخنگوی جامعه بهائیان هم می‌گوید، کم کم سد تعصب درباره بهائیان شکسته می‌شود.

به نظر شما دلیل برخوردهای منفی علیه جامعه بهائیان در ایران چیست؟ اگر خود شما بهائی هستید و تجربه زندگی در ایران را داشته‌اید، مشاهده شما در این زمینه چه بوده است؟ آیا دیدار چهره‌های اصلاح طلب با خانواده‌های بهائیان تاثیری در بهبود شرایط پیروان این دین خواهد داشت یا ممکن است سبب افزایش محدودیت‌های آنها شود؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.